Představte si, že jdete s kolegy na oběd,
který zaplatíte dohromady za ostatní. A dřív, než se vrátíte do práce, už máte
od všech peníze poslané. Aniž byste jim museli diktovat číslo účtu. K platbě
totiž použili vaše mobilní číslo, které měli uložené v kontaktech.
Zhruba tak má vypadat revoluční služba, kterou
plánuje zavést Česká bankovní asociace spolu s Českou národní bankou a s
vybranými bankami na trhu.
Podle současného plánu by první finanční instituce mohly platbu na mobilní číslo zavést v prvním čtvrtletí příštího roku.
Představitelé bank vidí hlavní přínos nové služby v tom, že si snadno převedete peníze mezi přáteli nebo kolegy. Může tak nahradit některé hotovostní platby.
Kromě plateb za společně obědy jednoduše pošlete například kapesné dětem nebo splatíte dluh kamarádovi.
Představitelé bank předpovídají, že budou lidé tuto službu využívat především k zasílání menších částek.
Převody peněz bez zadání čísla účtu bude ověřovat registr České národní banky. Z něj banky zjistí, jestli je telefonní číslo propojené s určitým bankovním účtem. Pokud ano, peníze se na tento účet převedou.
Důležitým prvním krokem po zavedení služby tedy bude, abyste své bance dali souhlas s propojením mobilního čísla s číslem účtu. Tyto údaje pak banka předá do zmiňovaného registru.
Aby zavedení nové služby mělo smysl, je potřeba, aby se do systému zapojilo co nejvíc bank. Už nyní hlásily zájem o službu například tyto instituce:
Bez zapojení co největšího počtu bank a klientů by totiž služba nemohla fungovat naplno.
Je to logické. Pokud nebudete mít v okolí lidi, kteří budou mít mobilní číslo propojené s bankovním účtem, službu prostě využívat nebudete.
Zatím není jasné, jestli budou banky za platby na telefonní číslo účtovat nějaký poplatek. Dá se ale předpokládat, že služba bude zdarma.
Převody mezi účty jsou totiž už nyní bez poplatku a zpoplatnění služby by mohlo klienty odradit. Novinka by tedy přestala dávat smysl.
Nová služba bude lákat hlavně na uživatelskou jednoduchost. Je ale potřeba, aby se zamezilo případným chybám. Odborníci proto musejí vytvořit systém, který bude fungovat, i když například telefonní číslo zrušíte a po čase ho dostane někdo jiný.
Zároveň musí myslet na ochranu údajů. A nastavit bezpečnost tak, aby se skrze platby na telefonní čísla nedostali případní útočníci k vašim datům.
Podle představitelů České národní banky budou platby zabezpečené stejně, jako v případě převodu z účtu na účet. Konkrétní detaily ale odborníci teprve ladí.
Kvůli bezpečnosti je možná i varianta, že pro tento typ plateb bude existovat nějaký limit. Stejně tak je to u plateb kartou, kdy nemusíte do určité částky zadávat PIN.
I když Česká národní banka a Česká bankovní asociace možnost posílat peníze na telefonní číslo teprve chystají, tato služba není ve světě úplnou novinkou. Podobné projekty fungují například ve Velké Británii, Lotyšsku, Maďarsku či Thajsku.
Převod peněz přes telefonní číslo umožňuje například britská společnost Revolut, která od roku 2018 nabízí své služby i v České republice.
Platbu pomocí mobilního čísla u nás kromě Revolutu nabízejí i některé další banky. Konkrétně je to možné u České spořitelny v aplikaci Friends 24 a u mBank v mobilním bankovnictví.
Služba je ale komplikovanější a není tak pohodlná jako plánované řešení.
Vše funguje tak, že na zadané telefonní číslo přijde zpráva o platbě. Příjemce pak musí do zaslaného odkazu napsat číslo svého účtu. Teprve potom banka pošle peníze na jeho účet.
Snaha o zjednodušení plateb je trendem poslední doby. Banky už přes dva roky nabízejí například okamžité platby.
Díky nim převedete peníze mezi účty během několika sekund. A je jedno, kolik je hodin nebo jestli je pracovní den, víkend či svátek.
Velké zjednodušení přinesly také služby Google Pay a Apple Pay. Díky nim můžete nakupovat online, a přitom vůbec nezadáváte platební údaje. Nemusíte tak hledat svou platební kartu a opisovat z ní dlouhé číslo.
Platba je tedy rychlejší. Výhodou je i to, že údaje z vaší skutečné karty se nikdo nedozví a zůstávají v bezpečí.
Je vidět, že při výběru banky pro založení běžného účtu se můžete řídit mnoha faktory. Různé vychytávky, které vám usnadní práci s penězi, nabízí většina z nich.
Proto se při porovnávání nabídek řiďte především poplatky za vedení účtu nebo za výběry z bankomatů. Podívejte se například na naše srovnání běžných účtů, kde najdete všechny potřebné informace. A snadno tak vyberete konto, které vám nejvíc vyhovuje.
Odměna 3 000 korun jen za to, že budete pravidelně platit kartou. Přesně tak vypadá nabídka pro nové klienty, kterou Raiffeisenbank odstartovala letošní rok. I když také ostatní poskytovatelé lákají na nejrůznější akce, tato nabídka patří v současné době k nejatraktivnějším na trhu.
Nakoupit přes internet, zaplatit kartou a nechat si vrátit 2 000 korun. Přesně tak vypadá nabídka mBank, která chce tímto způsobem motivovat své klienty k používání eKarty. Stačí si zřídit běžný účet a virtuální kartu k němu přidat.
Buď 100 korun, nebo 10 euro. Takový je minimální zůstatek, který musíte mít stále na účtu. Tedy pokud využíváte Fio banku. Ostatní poskytovatelé totiž tuto podmínku postupně zrušili. Fio banka tak zůstává poslední, která vám nedovolí dostat se na nulu.
Potřebujete vybrat nebo vložit peníze na účet? Pokud nechcete platit poplatek navíc, musíte často hledat bankomat své banky. V budoucnu by ale toto hledání mělo odpadnout. Alespoň pokud se naplní záměr Komerční banky, která vybízí konkurenty ke sdílení bankomatové sítě.
Většina klientů většiny bank musí při odesílání platby zadat číslo bankovního účtu zamýšleného příjemce účtu. S platbami zadanými jinak než na číslo účtu si u nás umí poradit zatím jen mBank a Banka Creditas. To se však má brzy změnit - český bankovní systém bude schopen posílat platby na kontakt, a to jak na telefonní číslo, tak třeba i na emailovou adresu. To vše bez nutnosti instalovat jakoukoliv aplikaci navíc.
KOMENTÁŘE k článku Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo
Creditas, Komentoval(a): Petr Vít