Banky.cz Články Běžný účet Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

1.9.2021 Běžný účet

Představte si, že jdete s kolegy na oběd, který zaplatíte dohromady za ostatní. A dřív, než se vrátíte do práce, už máte od všech peníze poslané. Aniž byste jim museli diktovat číslo účtu. K platbě totiž použili vaše mobilní číslo, které měli uložené v kontaktech.

Zhruba tak má vypadat revoluční služba, kterou plánuje zavést Česká bankovní asociace spolu s Českou národní bankou a s vybranými bankami na trhu.

Podle současného plánu by první finanční instituce mohly platbu na mobilní číslo zavést v prvním čtvrtletí příštího roku.

Rychlé platby mezi kamarády

Představitelé bank vidí hlavní přínos nové služby v tom, že si snadno převedete peníze mezi přáteli nebo kolegy. Může tak nahradit některé hotovostní platby.

Kromě plateb za společně obědy jednoduše pošlete například kapesné dětem nebo splatíte dluh kamarádovi.

Představitelé bank předpovídají, že budou lidé tuto službu využívat především k zasílání menších částek.

Na převody dohlédne Česká národní banka

Převody peněz bez zadání čísla účtu bude ověřovat registr České národní banky. Z něj banky zjistí, jestli je telefonní číslo propojené s určitým bankovním účtem. Pokud ano, peníze se na tento účet převedou.

Důležitým prvním krokem po zavedení služby tedy bude, abyste své bance dali souhlas s propojením mobilního čísla s číslem účtu. Tyto údaje pak banka předá do zmiňovaného registru.

Cílem je zapojení většiny bank

Aby zavedení nové služby mělo smysl, je potřeba, aby se do systému zapojilo co nejvíc bank. Už nyní hlásily zájem o službu například tyto instituce:

Bez zapojení co největšího počtu bank a klientů by totiž služba nemohla fungovat naplno.

Je to logické. Pokud nebudete mít v okolí lidi, kteří budou mít mobilní číslo propojené s bankovním účtem, službu prostě využívat nebudete.

S poplatkem, nebo bez?

Zatím není jasné, jestli budou banky za platby na telefonní číslo účtovat nějaký poplatek. Dá se ale předpokládat, že služba bude zdarma.

Převody mezi účty jsou totiž už nyní bez poplatku a zpoplatnění služby by mohlo klienty odradit. Novinka by tedy přestala dávat smysl.

Jak je to s bezpečností?

Nová služba bude lákat hlavně na uživatelskou jednoduchost. Je ale potřeba, aby se zamezilo případným chybám. Odborníci proto musejí vytvořit systém, který bude fungovat, i když například telefonní číslo zrušíte a po čase ho dostane někdo jiný.

Zároveň musí myslet na ochranu údajů. A nastavit bezpečnost tak, aby se skrze platby na telefonní čísla nedostali případní útočníci k vašim datům.

Podle představitelů České národní banky budou platby zabezpečené stejně, jako v případě převodu z účtu na účet. Konkrétní detaily ale odborníci teprve ladí.

Kvůli bezpečnosti je možná i varianta, že pro tento typ plateb bude existovat nějaký limit. Stejně tak je to u plateb kartou, kdy nemusíte do určité částky zadávat PIN.

Inspirace v zahraničí

I když Česká národní banka a Česká bankovní asociace možnost posílat peníze na telefonní číslo teprve chystají, tato služba není ve světě úplnou novinkou. Podobné projekty fungují například ve Velké Británii, Lotyšsku, Maďarsku či Thajsku.

Převod peněz přes telefonní číslo umožňuje například britská společnost Revolut, která od roku 2018 nabízí své služby i v České republice.

Platba na číslo už funguje, ale jinak

Platbu pomocí mobilního čísla u nás kromě Revolutu nabízejí i některé další banky. Konkrétně je to možné u České spořitelny v aplikaci Friends 24 a u mBank v mobilním bankovnictví.

Služba je ale komplikovanější a není tak pohodlná jako plánované řešení.

Vše funguje tak, že na zadané telefonní číslo přijde zpráva o platbě. Příjemce pak musí do zaslaného odkazu napsat číslo svého účtu. Teprve potom banka pošle peníze na jeho účet.

Snaha o zjednodušení plateb

Snaha o zjednodušení plateb je trendem poslední doby. Banky už přes dva roky nabízejí například okamžité platby.

Díky nim převedete peníze mezi účty během několika sekund. A je jedno, kolik je hodin nebo jestli je pracovní den, víkend či svátek.

Velké zjednodušení přinesly také služby Google Pay a Apple Pay. Díky nim můžete nakupovat online, a přitom vůbec nezadáváte platební údaje. Nemusíte tak hledat svou platební kartu a opisovat z ní dlouhé číslo.

Platba je tedy rychlejší. Výhodou je i to, že údaje z vaší skutečné karty se nikdo nedozví a zůstávají v bezpečí.

Porovnávejte všechny parametry účtu

Je vidět, že při výběru banky pro založení běžného účtu se můžete řídit mnoha faktory. Různé vychytávky, které vám usnadní práci s penězi, nabízí většina z nich.

Proto se při porovnávání nabídek řiďte především poplatky za vedení účtu nebo za výběry z bankomatů. Podívejte se například na naše srovnání běžných účtů, kde najdete všechny potřebné informace. A snadno tak vyberete konto, které vám nejvíc vyhovuje.Jít na srovnání účtů

ANKETA k článku Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

Používáte okamžité platby?

Počet odpovědí: 114

KOMENTÁŘE k článku Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

Přidejte nový komentář

Creditas, Komentoval(a): Petr Vít

16.2.2022 23:02:52
Creditas už používá platby na tel.čísla ale jen v rámci banky.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Letošní bankovní novinky: bonus 3 000 Kč i společné bankomaty

16.1.2023 Běžný účet

Odměna 3 000 korun jen za to, že budete pravidelně platit kartou. Přesně tak vypadá nabídka pro nové klienty, kterou Raiffeisenbank odstartovala letošní rok. I když také ostatní poskytovatelé lákají na nejrůznější akce, tato nabídka patří v současné době k nejatraktivnějším na trhu.

2 000 Kč jako bonus za platbu. Banky motivují klienty k využívání karet

21.11.2022 Běžný účet

Nakoupit přes internet, zaplatit kartou a nechat si vrátit 2 000 korun. Přesně tak vypadá nabídka mBank, která chce tímto způsobem motivovat své klienty k používání eKarty. Stačí si zřídit běžný účet a virtuální kartu k němu přidat.

Minimální zůstatek už požaduje pouze Fio banka. A mění se i další podmínky

24.10.2022 Běžný účet

Buď 100 korun, nebo 10 euro. Takový je minimální zůstatek, který musíte mít stále na účtu. Tedy pokud využíváte Fio banku. Ostatní poskytovatelé totiž tuto podmínku postupně zrušili. Fio banka tak zůstává poslední, která vám nedovolí dostat se na nulu.

Sdílení bankomatů? Komerční banka navrhuje jeden pro všechny

Potřebujete vybrat nebo vložit peníze na účet? Pokud nechcete platit poplatek navíc, musíte často hledat bankomat své banky. V budoucnu by ale toto hledání mělo odpadnout. Alespoň pokud se naplní záměr Komerční banky, která vybízí konkurenty ke sdílení bankomatové sítě.

Platby na telefon nebo email bude brzy umět více bank

22.6.2022 Běžný účet

Většina klientů většiny bank musí při odesílání platby zadat číslo bankovního účtu zamýšleného příjemce účtu. S platbami zadanými jinak než na číslo účtu si u nás umí poradit zatím jen mBank a Banka Creditas. To se však má brzy změnit - český bankovní systém bude schopen posílat platby na kontakt, a to jak na telefonní číslo, tak třeba i na emailovou adresu. To vše bez nutnosti instalovat jakoukoliv aplikaci navíc.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena