Banky.cz Články Běžný účet Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

1.9.2021 Běžný účet

Představte si, že jdete s kolegy na oběd, který zaplatíte dohromady za ostatní. A dřív, než se vrátíte do práce, už máte od všech peníze poslané. Aniž byste jim museli diktovat číslo účtu. K platbě totiž použili vaše mobilní číslo, které měli uložené v kontaktech.

REKLAMA
REKLAMA

Zhruba tak má vypadat revoluční služba, kterou plánuje zavést Česká bankovní asociace spolu s Českou národní bankou a s vybranými bankami na trhu.

Podle současného plánu by první finanční instituce mohly platbu na mobilní číslo zavést v prvním čtvrtletí příštího roku.

Rychlé platby mezi kamarády

Představitelé bank vidí hlavní přínos nové služby v tom, že si snadno převedete peníze mezi přáteli nebo kolegy. Může tak nahradit některé hotovostní platby.

Kromě plateb za společně obědy jednoduše pošlete například kapesné dětem nebo splatíte dluh kamarádovi.

Představitelé bank předpovídají, že budou lidé tuto službu využívat především k zasílání menších částek.

Na převody dohlédne Česká národní banka

Převody peněz bez zadání čísla účtu bude ověřovat registr České národní banky. Z něj banky zjistí, jestli je telefonní číslo propojené s určitým bankovním účtem. Pokud ano, peníze se na tento účet převedou.

Důležitým prvním krokem po zavedení služby tedy bude, abyste své bance dali souhlas s propojením mobilního čísla s číslem účtu. Tyto údaje pak banka předá do zmiňovaného registru.

Cílem je zapojení většiny bank

Aby zavedení nové služby mělo smysl, je potřeba, aby se do systému zapojilo co nejvíc bank. Už nyní hlásily zájem o službu například tyto instituce:

Bez zapojení co největšího počtu bank a klientů by totiž služba nemohla fungovat naplno.

Je to logické. Pokud nebudete mít v okolí lidi, kteří budou mít mobilní číslo propojené s bankovním účtem, službu prostě využívat nebudete.

S poplatkem, nebo bez?

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Zatím není jasné, jestli budou banky za platby na telefonní číslo účtovat nějaký poplatek. Dá se ale předpokládat, že služba bude zdarma.

Převody mezi účty jsou totiž už nyní bez poplatku a zpoplatnění služby by mohlo klienty odradit. Novinka by tedy přestala dávat smysl.

Jak je to s bezpečností?

Nová služba bude lákat hlavně na uživatelskou jednoduchost. Je ale potřeba, aby se zamezilo případným chybám. Odborníci proto musejí vytvořit systém, který bude fungovat, i když například telefonní číslo zrušíte a po čase ho dostane někdo jiný.

Zároveň musí myslet na ochranu údajů. A nastavit bezpečnost tak, aby se skrze platby na telefonní čísla nedostali případní útočníci k vašim datům.

Podle představitelů České národní banky budou platby zabezpečené stejně, jako v případě převodu z účtu na účet. Konkrétní detaily ale odborníci teprve ladí.

Kvůli bezpečnosti je možná i varianta, že pro tento typ plateb bude existovat nějaký limit. Stejně tak je to u plateb kartou, kdy nemusíte do určité částky zadávat PIN.

Inspirace v zahraničí

I když Česká národní banka a Česká bankovní asociace možnost posílat peníze na telefonní číslo teprve chystají, tato služba není ve světě úplnou novinkou. Podobné projekty fungují například ve Velké Británii, Lotyšsku, Maďarsku či Thajsku.

Převod peněz přes telefonní číslo umožňuje například britská společnost Revolut, která od roku 2018 nabízí své služby i v České republice.

Platba na číslo už funguje, ale jinak

Platbu pomocí mobilního čísla u nás kromě Revolutu nabízejí i některé další banky. Konkrétně je to možné u České spořitelny v aplikaci Friends 24 a u mBank v mobilním bankovnictví.

Běžný účet bez poplatků

Služba je ale komplikovanější a není tak pohodlná jako plánované řešení.

Vše funguje tak, že na zadané telefonní číslo přijde zpráva o platbě. Příjemce pak musí do zaslaného odkazu napsat číslo svého účtu. Teprve potom banka pošle peníze na jeho účet.

Snaha o zjednodušení plateb

Snaha o zjednodušení plateb je trendem poslední doby. Banky už přes dva roky nabízejí například okamžité platby.

Díky nim převedete peníze mezi účty během několika sekund. A je jedno, kolik je hodin nebo jestli je pracovní den, víkend či svátek.

Velké zjednodušení přinesly také služby Google Pay a Apple Pay. Díky nim můžete nakupovat online, a přitom vůbec nezadáváte platební údaje. Nemusíte tak hledat svou platební kartu a opisovat z ní dlouhé číslo.

Platba je tedy rychlejší. Výhodou je i to, že údaje z vaší skutečné karty se nikdo nedozví a zůstávají v bezpečí.

Porovnávejte všechny parametry účtu

Je vidět, že při výběru banky pro založení běžného účtu se můžete řídit mnoha faktory. Různé vychytávky, které vám usnadní práci s penězi, nabízí většina z nich.

Proto se při porovnávání nabídek řiďte především poplatky za vedení účtu nebo za výběry z bankomatů. Podívejte se například na naše srovnání běžných účtů, kde najdete všechny potřebné informace. A snadno tak vyberete konto, které vám nejvíc vyhovuje.

ANKETA k článku Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

Používáte okamžité platby?

Počet odpovědí: 116

KOMENTÁŘE k článku Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

Přidejte nový komentář

Creditas, Komentoval(a): Petr Vít

16.2.2022 23:02:52
Creditas už používá platby na tel.čísla ale jen v rámci banky.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Co se děje s běžným účtem po úmrtí

22.1.2024 Běžný účet

Co se stane s účty v bance, když jejich majitel zemře? Za jak dlouho banka zjistí, že majitel účtu už nežije a na jak dlouho prostředky na účtu zablokuje? Co potřebujete bance doložit, aby vám coby dědicům vyplatila peníze z účtů zůstavitele? Jak se bude tento příjem danit? Musí banky pojišťovat i vklady na zablokovaných účtech?

Dispoziční právo k účtu. Kdy má smysl a na co si dát pozor?

19.1.2024 Běžný účet

Možná jste už slyšeli termíny „disponent“ nebo „dispoziční právo k účtu“. Možná víte, že jde o téma správy bankovních účtů jinou osobou, než je majitel. Ale možná neznáte podrobnosti. Podívejte se, jak založit disponentská práva, jak určit jejich rozsah, nebo jak je pro změnu zrušit. V jaké roli se ocitá disponent po smrti majitele účtu, či kde se disponentství používá nejčastěji.

Podnikatelské účty pro OSVČ: Vše na jednom místě

11.12.2023 Běžný účet

I když zákon OSVČ neukládá povinnost zřizovat si podnikatelský účet, řada drobných podnikatelů si ho nemůže vynachválit. Účet pro podnikatele totiž nabízí snadné řešení, jak oddělit peníze z osobního života od těch z podnikání. A nejen to. Jaké jsou další výhody, a naopak nevýhody podnikatelských účtů? A existuje podnikatelský účet zcela bez poplatků? 

Kolik stojí výběr z bankomatu?

6.12.2023 Běžný účet

Výběr hotovosti z bankomatu zdarma nebo i za stovky korun. Účtované poplatky se u jednotlivých bank liší. Poradíme, které banky nabízejí nejlevnější výběry doma i v zahraničí, nebo co je to bankomat sdílený a jak funguje.

Průvodce bankomaty v Česku: Jak vybírat zahraniční kartou bez zbytečných poplatků?

6.11.2023 Běžný účet

Bezplatné výběry z bankomatů vnímáme jako samozřejmost. Ve skutečnosti ale samozřejmostí být nemusí – zvlášť pokud vybíráte peníze kartou vedenou v cizí měně. Poplatky za výběr z bankomatu v Česku pak mohou vyskočit i na několik set korun.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Brutto vs. netto

Brutto a netto jsou dva pojmy, které jsou často používány ve finančním světě, zejména v oblasti mezd a platů. Jednoduše řečeno, brutto je celková částka před jakýmikoli odečty, zatímco netto je částka, která zůstává po odečtení všech daní, poplatků a dalších nákladů.

Výpočet mzdy

V kontextu mezd a platů:

Brutto mzda je celková částka peněz, kterou zaměstnanec vydělá před odečtením jakýchkoli daní a odvodů. To zahrnuje základní plat, příplatky, bonusy a jakékoli jiné finanční výhody.

Netto mzda je čistá částka peněz, která zůstává po odečtení všech daní a odvodů z hrubé mzdy. To zahrnuje daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění a další povinné odvody.

Důležitost rozlišení

Je důležité rozlišovat mezi brutto a netto:

Plánování rozpočtu: Znát rozdíl mezi brutto a netto mzdou je nezbytné pro správné plánování osobního rozpočtu. Netto mzda je skutečná částka, kterou zaměstnanec dostává na svůj bankovní účet a může ji používat na pokrytí svých životních nákladů.

Srovnání nabídek práce: Při porovnávání nabídek práce berte v úvahu nejen brutto mzdu, ale také výši odvodů a daní, které budou odečteny. To pomáhá získat lepší představu o skutečné hodnotě nabídky.

Daňové účely: Pro daňové účely je důležité znát svou hrubou mzdu, protože to je částka, ze které se vypočítává daň z příjmů.

Rozlišení mezi brutto a netto je základním konceptem, který je nezbytný pro správné finanční plánování a rozhodování. Je důležité vědět, kolik peněz skutečně dostanete na svůj běžný účet a kolik bude odečteno na daních a odvodech.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena