Vycházky na neschopence? Max. 6 hodin denně. A zprovozněte si zvonek!


Redaktorka Banky.cz

Když jste na neschopence, musíte dodržovat přísná pravidla. Vycházky na neschopence smíte mít maximálně 6 hodin denně a pozor – funkční zvonek je povinnost. Porušení režimu vycházek nebo chybějící/nefunkční zvonek vás připraví o náhradu mzdy, dokonce můžete dostat ještě i pokutu navíc. ČSSZ smí rozhodnout o tom, jestli ještě potřebujete léčení. Ukážeme vám, na co si dát pozor a jak se vyhnout problémům.
Co během nemocenské smíte a co nikoliv
„Když jste na neschopence, neznamená to, že musíte ležet celý den v posteli. Máte právo na neschopence vycházet ven z domu a vyřídit si nutné věci nebo v rámci rekonvalescence absolvovat lékařem doporučené procházky. Máte však i povinnosti při neschopence. Nejdůležitější je dodržovat právě ten režim pracovní neschopnosti, který vám předepíše lékař. A dokud vám vycházky nedovolí, jinam než k lékaři byste se vydávat neměli,“ ujasňuje Marek Pavlík, zakladatel portálu hypotecnikalkulacka.cz.
Detailně se fungováním nemocenské zabýváme tady.
Maximální doba vycházek je 6 hodin denně. Obvykle je to v čase od 7 do 19 hodin, ale lékař vám může napsat i jiný čas. Třeba jen od 9 do 11 hodin a od 15 do 17 hodin. Záleží na tom, co máte za nemoc/úraz. Během nemocenské smíte i bez vycházek:
- zajít k lékaři
- jít vyzvednout léky
- absolvovat jiný neodkladný úkon související se zdravotním stavem.
“Pozor: když jste na vycházkách na neschopence, rozhodně se na nich neposouváte do režimu dovolené. Stále zůstáváte v režimu léčebném, a podle toho se také musíte chovat. Nesmíte tudíž pracovat (pro svého, ale ani jiného zaměstnavatele, dokonce ani podnikat v režimu vedlejšího příjmu k zaměstnání), nesmíte chodit do hospody nebo sportovat. Pozor i na namáhavější práci na zahradě. Během léčení choroby (ne úrazu) nesmíte ani na společenské akce,” varuje Petr Jermář, hlavní analytik Banky.cz. Tohle vše, jak říká, může kontrolor považovat za porušení režimu.

Novinky ze světa hypoték, půjček či výhodné nabídky přímo na váš e-mail
Kdo vás může kontrolovat
V prvních 14 dnech nemoci platí náhradu mzdy váš zaměstnavatel. Dostáváte 60 procent průměrné mzdy. Zaměstnavatel vás proto může nechat zkontrolovat, jestli skutečně dodržujete léčebný režim. Kontrolu si může zajistit sám nebo o ni požádat specializovanou agenturu, případně ČSSZ.
Od 15. dne už vám nemocenskou platí stát prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení. Kontrola ČSSZ neschopenky může přijít kdykoli během celé doby nemoci. V prvních 14 dnech to bude na žádost zaměstnavatele, později z vlastní iniciativy ČSSZ (případně na udání).
Jak kontrola proběhne?
Kontrola neschopenky ze strany ČSSZ probíhá podle jednoduchého scénáře: Kontrolor přijde k vám domů a zazvoní. Musí se prokázat služebním průkazem. Když nejste doma nebo když kontrolor nenašel zvonek (ale našel schránku), případně když zvonek nefunguje/neslyšíte jej, nechá vám v poštovní schránce oznámení.
Pak se musíte dostavit na pobočku ČSSZ a vysvětlit, proč jste nebyli doma. Že vás kontrolor nezastihl, ale ještě nemusí vyústit v problém: jestliže prokážete návštěvu lékaře či vyzvedávání léků, žádný postih vám nehrozí.
Více než 1 100 hříšníků za 3 měsíce
Celkem lékaři za první čtvrtletí roku 2025 vystavili přes 807 000 neschopenek a průměrná délka nemoci byla 27,3 dne. Za stejné období ČSSZ evidovala více než 1 100 případů porušení léčebného režimu. Ještě dodejme, že kontroly probíhají každý pracovní den, někdy i o víkendu.
,,Funkční zvonek neschopenku doslova a do písmene zachraňuje. Nefunkční zvonky jsou totiž častý problém. Když kontrolor nemůže zazvonit, protože nemáte na zvonku jméno nebo zvonek nefunguje, je to pro něj překážka v jeho úkonu. Ale překážka vzniklá na vaší straně. Protojde i odpovědnost za tuto překážku za vámi.”

„Úřední výkon v podobě kontroly dodržování léčebného režimu tedy nebudete mařit jen tehdy, když budete mít svůj domovní zvonek v pořádku,” dodává Majer. Ujistěte se proto, že:
- máte na zvonku své jméno
- zvonek funguje
- slyšíte ho i ze zahrady, ze sklepa, zkrátka ze všech míst vašeho pozemku a domu/bytu.
Sjednejte si životní pojištění online
Jaké sankce vám hrozí, když kontrolor zjistí porušení nařízeného režimu?
Sankce za porušení režimu mohou být trojího typu. A možná přísnější, než byste si tipli. Jestliže porušíte pravidla, a kontrolor vás u toho „načapá“, může vám ČSSZ:
- zabavit část nemocenské
- zcela vám peníze z nemocenské odebrat
- uložit pokutu až 20 tisíc korun.
Zaměstnavatel vám v prvních 14 dnech může snížit nebo úplně neposkytnou náhradu mzdy. Při zvlášť hrubém porušení vás může dokonce vyhodit z práce pro hrubé porušení pracovní kázně (tzv. výpověď na paragraf).
Výše trestu (od ČSSZ, ale i od zaměstnavatele) závisí na tom, jak moc jste porušili pravidla a jestli se to stalo poprvé nebo opakovaně. Pokud vás kontrolor nezastihne doma a nevysvětlíte dostatečně důvod, obvykle vám nemocenskou jen zkrátí. Při opakovaném porušení pravidel už může přistoupit k výraznějšímu trestu.
Jakou finanční náhradu dostanete za nemoc?
Prvních 14 dní nemocivyplácí zaměstnavatel tzv. náhradu mzdy. Stanovena je na 60 % průměrné redukované hodinové sazby (počítá se z průměrné hodinové sazby a následně se redukuje pomocí čtyř redukčních hranic). Nejvyšší redukovaný průměrný hodinový výdělek je dnes necelých 450 Kč/h (výš vás redukční hranice nepustí, ani s významně vyšším hodinovým výdělkem). A z něj se vyplácí oněch 60 %.
Od 15. dne nemoci dostáváte nemocenskou podle toho, jak dlouho už „marodíte“. Částka se postupně zvyšuje, ale redukovaný výdělek se vypočítává znovu: tentokrát na bázi denního příjmu a v nižších částkách. U nemocenské placené státem se nedostanete k redukovanému výdělku nad 321 Kč/h. Podle délky trvání nemoci se vyplácí různě vysoké procento z redukovaného příjmu:
- 15. až 30. den: 60 % z redukovaného příjmu
- 31. až 60. den: 66 % z redukovaného příjmu
- 61. den a dále: 72 % z redukovaného příjmu.
Podrobně jsme se výpočtem nemocenské zabývali v tomto článku. Zajímat by vás mohlo, jak se počítá ošetřovné, ať už se staráte o dítě nebo jiného blízkého člověka.


Jak předcházet problémům s kontrolami?
Je to v zásadě celkem snadné: stačí dodržet pravidla, která už jsme tady zmínili. A tak je jen shrňme na jedno místo:
- buďte doma v době, kdy nemáte povolenou vycházku, mimo vycházky se vydejte jen k lékaři nebo pro léky
- zkontrolujte, jestli máte funkční zvonek a že je správně označený nejen zvonek, ale i poštovní schránka
- dodržujte předepsaný léčebný režim
- berte léky podle pokynů lékaře
- choďte na předepsané kontroly k lékaři.
Zdroje
- Česká správa sociálního zabezpečení: Nemocenské - https://www.cssz.cz/nemocenske
- Dostupný advokát: Neschopenka: jak fungují vycházky a kdy může přijít kontrola? -https://dostupnyadvokat.cz/blog/neschopenka-vychazky
- Peníze.cz: Vycházky na neschopence nanejvýš šest hodin denně. A pozor na zvonek, říká šéf sociálky - https://www.penize.cz/nemocenska/475308-vychazky-na-neschopence-nanejvys-sest-hodin-denne-a-pozor-na-zvonek-rika-sef-socialky