Banky.cz Magazín Banky.cz Aktuálně Vyhlídky v průmyslu se poprvé po letech obrátily směrem k růstu

Vyhlídky v průmyslu se poprvé po letech obrátily směrem k růstu

1.7.2025
2 min. čtení
Filip Vrána
Redaktor Banky.cz
Aktuálně
Vyhlídky v průmyslu se poprvé po letech obrátily směrem k růstu

V červnu se poprvé od května 2022 zlepšily podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu – PMI vzrostl na 50,2 bodu a signalizuje nástup expanze. Růst nových zakázek táhne hlavně domácí poptávka, stále však klesá zaměstnanost a firmy zůstávají opatrné v nákupech vstupů. Ekonomové ale varují před přílišným optimismem vzhledem k chladu zahraničních trhů i nejistotám kolem obchodních jednání.

Se začátkem léta přichází pozitivní a poměrně nečekaná zpráva o české ekonomice. Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v červnu poprvé zlepšily od května 2022, tedy za celé tři roky. Index nákupních manažerů (PMI), který sleduje společnost S&P Global, stoupl na 50,2 bodu z květnových 48 bodů. Přitom právě úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.

Buďte stále v obraze

Novinky ze světa hypoték, půjček či výhodné nabídky přímo na váš e-mail

Přihlášením k odběru novinek souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Překonání očekávání trhu

Podle analytiků tuzemský index nákupních manažerů ze zpracovatelského sektoru znatelně překonal očekávání trhu (48,5). Poprvé od května roku 2022 se posunul do pásma expanze (>50) a nově tak signalizuje oživování výrobní aktivity.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Průmyslníci reportují silnější poptávku i růst objemu nových zakázek, ovšem tento pozitivní vývoj byl tažen výhradně domácí poptávkou, ta zahraniční naopak zůstává utlumená. Úměrně tomu narostl jejich optimismus ohledně výrobní aktivity v nadcházejícím roce. I přesto pokračoval předchozí trend snižování zaměstnanosti, což platí nepřetržitě již déle než dva a půl roku. Zdražování vstupních nákladů pokračovalo umírněným tempem, naopak ceny výstupů souhrnně klesly vlivem silných konkurenčních tlaků. Firmy zůstávají opatrné, pokud jde o nákupy vstupů i jejich množství na skladě.

„Podmínky v průmyslu se zlepšují nečekaně svižně, a to navzdory nadále spíše chladné zahraniční poptávce. Přičíst to patrně lze skutečnosti, že ačkoliv německá ekonomika se stále potácí na hraně stagnace, ta česká již nabírá obrátky. A zatímco ještě donedávna tuzemští spotřebitelé zůstávali navzdory objektivně rostoucím příjmům ve svých útratách spíše opatrní, nyní se již postupně osmělují,“ uvedla v komentáři hlavní ekonom INVESTIKA, investiční společnost, a.s. Vít Hradil.

Finanční porada online a zdarma

Vhodné podmínky pro odvážnější investice?

Perspektiva nadcházejícího ekonomického oživení v kombinaci s nižšími úrokovými sazbami pak otevírá i prostor k odvážnějším investicím. „Červnová data pak sice představují příjemné překvapení, prozatím bychom je ale spíše nepřeceňovali. Ostatní signály z průmyslové sektoru sice také naznačují jeho oživení, ovšem nikoliv takto skokové. Nad Evropou navíc stále visí hrozba potenciálně nepříznivého vyústění obchodních jednání s USA. Spíše než překotnou expanzi tak v letošním roce od české průmyslové výroby očekáváme výsledek v okolí „černé nuly“, tedy velmi mírný meziroční nárůst,“ uvedl Vít Hradil.

Běžný účet bez poplatků

Pokles nezaměstnanosti nekoreluje s PMI

Dnes zveřejněný Index nákupních manažerů o českém zpracovatelském průmyslu zatím nekoreluje příliš se situací na trhu práce, která se spíše zhoršuje. Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 4,2 %, před létem se přitom obsazují místa v cestovním ruchu a pohostinství. Na trhu práce to mají těžší lidé se základním vzděláním, podle aktuálních dat tvoří už jednu třetinu nezaměstnaných.

„Zároveň sledujeme negativní trend, kdy klesá počet těch, kteří si najdou novou práci během prvních třech měsíců nezaměstnanosti. A to je skutečně problémem, protože často nemají dostatečné finanční rezervy,“ uvedl už dříve generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.