Banky.cz Články Akcie a investice Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů

Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů

14.10.2020 Akcie a investice

Zhruba o 10 %. Tak výrazně klesla v září cena zlata v porovnání se srpnovým maximem. Na paniku je ale brzy. Situace ve skutečnosti nahrává dalšímu růstu.

REKLAMA

Je 6. srpna 2020. Obchodování se zlatem končí tento den na hodnotě 2 067,15 dolarů za trojskou unci. Teda na ceně, na jaké ještě nikdy předtím nebylo.

Stačí se ale posunout o několik týdnů dál a situace je úplně jiná. V pátek 25. září klesla cena zlata na 1 859,70 dolarů. A to se přes den dostalo dokonce pod 1 850 dolarů.

Na stejné úrovni bylo naposled v druhé polovině července. V době, kdy teprve začínal prudký růst jeho ceny.

Stříbro propadlo o víc než 20 %

Za 7 týdnů tak klesla hodnota zlata o víc než 200 dolarů. Tedy přibližně o 10 %.

Cena zlata přitom padala 5 dnů za sebou – tak dlouhou sestupnou tendenci předtím zaznamenalo naposledy v březnu.

stribro-propadlo-o-20.png

Největší propad ceny zlata přišel v druhé polovině září.

A důvod poklesu? Hlavně posilování dolaru. Kvůli němu totiž zlato podražilo pro všechny investory, kteří ho kupují v jiné měně. Logicky tak spadla poptávka po tomto kovu.

Mimochodem stejně reagovalo také stříbro. U něj ale byl pokles ještě vyšší – víc než 20 %.

Analytici čekají, že přijde další růst

I přes tento propad ale zůstala většina analytiků v klidu. Pokles totiž vnímali pouze jako drobnou korekci ceny, po které přijde další růst.

Tomu má pomoct i druhá vlna koronavirové pandemie, která se v těchto dnech šíří ve světě. V podobných situacích se totiž zlato dlouhodobě ukazuje jako výborné řešení. Dokáže uchovat hodnotu peněz, a proto v dobách krize zájem o drahé kovy posiluje. A spolu s tím roste jejich cena.

Investice se zhodnocením až 12%

Experti proto čekají, že největší růst teprve přijde. I proto, že cena zlata v posledních letech nijak výrazně nestoupala – na rozdíl od akciových trhů. Zlato (i stříbro) tak má dost prostoru na zdražení.

Podle některých analytiků cena zlata v příštích měsících překoná dokonce 2 300 dolarů. A Bank of America v dubnu předpověděla, že na podzim 2021 stoupne hodnota zlata až na 3 000 dolarů za unci. Tedy téměř na dvojnásobek hodnoty z počátku letošního roku.

Zdražování zlata už začíná

Aktuální vývoj dává analytikům jednoznačně za pravdu. Začátek října totiž ukázal, že propad k 1 860 dolarům, byl jen krátkodobý. Zkraje minulého týdne tak investoři se zlatem obchodovali za téměř 1 910 dolarů za unci.

Oproti ceně z 25. září to je růst o téměř 3 %.

Zvýšení ceny pomohl COVID–19

Hodnota zlata začala postupně růst už na přelomu září a října. Výrazný skok pak přinesla zpráva, že se americký prezident Donald Trump nakazil koronavirem. A byl kvůli tomu hospitalizovaný v nemocnici.

Tato informace způsobila nejistotu na trzích. A spolu s tím i propad ceny akcií a zdražení zlata.

Informace o onemocnění amerického prezidenta nemocí COVID–19 se na veřejnosti objevila v pátek 2. října. A například na newyorské burze se následující pondělí hodnota zlata vyhoupla z necelých 1 902 dolarů na víc než 1 913 dolarů. A to se přes den na okamžik dostala i nad 1 918 dolarů.

zlato-rostlo.png

Po informaci o hospitalizaci Donalda Trumpa s nemocí COVID–19 překonala cena zlata hranici 1 910 dolarů.

Nejistota dál přetrvává

Přestože už po víkendu lékaři amerického prezidenta propustili do domácího léčení, podle expertů to vývoj ceny zlata nijak negativně nepoznamená. Čekají totiž, že i nadále bude přetrvávat nejistota. A investoři nebudou chtít riskovat. Alespoň do doby, než se situace vyjasní a uklidní.

Firemní úvěry

Zdražování zlata navíc nahrává i současná světová situace a už zmíněná druhá vlna koronavirové epidemie COVID–19. Podle CNN byly začátkem minulého týdne v Evropě jen 4 státy, u kterých epidemie nepřekročila kritickou hranici:

  • Norsko,
  • Kypr,
  • Finsko
  • a Německo.

Naopak Česká republika byla v počtu případů na 100 000 obyvatel v Evropě nejhorší.

Letošní růst ceny zlata: 25 %

Jak už jsme zmínili, podobné krize vedou investory k odklonu od akcií a k nákupu stabilnějších aktiv. Mezi nim hraje prim právě zlato.

Za běžných okolností sice samo o sobě nedokáže hodnotu peněz zvýšit, na rozdíl třeba od investic do akcií, zároveň ale dokáže uchovat hodnotu peněz. A ochránit je i před inflací.

V krizi navíc jeho cena stoupá. Pokud tedy do zlata investujete včas, můžete i výrazně vydělat.

Důkazem jsou například letošní data. Jen od začátku roku zvedlo zlato svou hodnotu o 25 %. A za posledních 5 let stoupla jeho cena dokonce o 67 %.

zlato-roste.png

Za posledních 5 let stoupla cena zlata z necelých 1 150 dolarů na víc než 1 900 dolarů za unci.

REKLAMA

ANKETA k článku Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů

Investujete do zlata?

Počet odpovědí: 102

KOMENTÁŘE k článku Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Dlouhodobý investiční produkt: Klíč k finanční stabilitě

Od začátku roku 2024 mohou Češi využívat takzvaný dlouhodobý investiční produkt. Označuje se zkratkou DIP a má pomoci lidem lépe se finančně zabezpečit na dobu po odchodu do penze. Přečtěte si, jaká jsou pravidla dlouhodobého investičního produktu, kdo ho smí nabízet a do jakých nástrojů lze investovat.

Investiční platforma Edward spravuje přes 10 miliard korun. Finanční poradci zde zhodnocují prostředky více jak 30 tisícům klientů

Investiční platforma Edward překonala v prosinci milník deseti miliard korun pod správou. Edward je spolehlivým investičním nástrojem již pro téměř dva tisíce finančních poradců, kteří pomáhají prostřednictvím chytrých algoritmů zhodnocovat prostředky více jak 30 tisícům klientů.

Kuponová privatizace měla lidi naučit investovat do akcií. Ale stal se pravý opak

Václav Klaus, Petr Kellner či Viktor Kožený. Tato jména si pamětníci kuponové privatizace vybaví mezi prvními. Přestože jde o myšlenku původně polskou, světový věhlas a především nový a mezinárodně platný výraz: tunelování, dalo kuponové privatizaci až Česko(Slovensko). Co vlastně byla kuponová privatizace, kdy a jak probíhala a co z ní zbylo? Je dnes kuponová knížka ještě k něčemu? Kde dohledat za kupony nakoupené akcie a jak je zpeněžit? Co dělat s akciemi, které už se na burze prodat nedají? 

Průzkum: Každý pátý Čech investuje do kryptoměn. Populární jsou hlavně u mladých

Investování do kryptoměn láká spíše mladé, kteří získávají informace od přátel a na sociálních sítích. Starší lidé mají k této možnosti zhodnocení peněz naopak většinou negativní postoj. Tak by se daly v krátkosti shrnout výsledky průzkumu, který zorganizovala Asociace pro kapitálový trh ČR.

Soumrak kryptoměn? Po krachu FTX má problémy i Binance

Nejdřív krach druhé největší kryptoměnové burzy na světě FTX. Poté bankrot platformy pro půjčky a úročení kryptoměn BlockFi. A nyní panické výběry peněz z největší kryptoměnové burzy na světě – Binance. Konec roku je na kryptoměnovém trhu opravdu turbulentní. A podle některých odborníků otřesy zdaleka nekončí

Z naší bankovní poradny

Dotaz na akcie a investice

Chci uložit finance do PIONEER GLOBAL HIGH YIELD CZK prostřednictvím komisionářské smlouvy ATLANTIK finanční trhy, a.s..Vybrala jsem si finančního poradce VLADISLAVU OUZKOU z Fincentra a potřebuji se ujistit, že se jedná o legální a státem uznanou aktivitu v podnikání na kapitálovém trhu. Sdělte mi, Jseprosím informace o obchodníkovi, či o místě, kde tyto informace dostanu.

Dobrý den,

ano, tato investice je legální. Ovšem nemohu ji za žádných okolností doporučit laikovi, který se na kapitálových trzích neorientuje. Finanční poradce Vám těžko doporučí obyčejný spořící účet či termínovaný vklad u banky, protože z toho má velmi malou až žádnou provizi. Místo toho finanční poradci radí všem investovat na kapitálových trzích (přes fondy či životní pojistky), z čehož mají velmi vysoké provize. 

První pravidlo peněz: nikdo to s Vašimi financemi nemyslí tak upřímně jako Vy sama Druhé pravidlo peněz: finančního poradce zajímá jen a pouze provize inkasovaná za sjednání pro klienta nevýhodného produktu. Dobré produkty se prodávají samy od sebe...a ty špatné musí finanční poradci lidem natlačit.

Opravdu důrazně doporučuji nespolupracovat s jakýmkoliv finančním poradcem - uložte si peníze raději do banky (napište mi, kolik chcete uložit a já Vám doporučím vhodnou banku) a loterii na kapitálových trzích přenechte nepoučitelným Čechům věřícím na zázraky.  

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena