Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Schválení hypotéky

Schválení hypotéky

Definice Schválení hypotéky

Jedná se o proces v bance, kdy schvalovatel po dodání veškerých podkladů k hypotečnímu úvěru posoudí veškerá možná rizika a hypoteční úvěr buďto schválí nebo zamítne.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Schválení hypotéky

LT

#13667, Hypoteční úvěr a zasíťování pozemku, Hypoteční poradna, 28.3.2021

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně podmínek hypotéky. Inženýrské sítě (voda, plyn, kanalizace) k nemovitosti, které jsem vlastníkem a která by byla předmětem zástavy, vedou částečně přes sousední pozemek. Je nutné mít pro schválení hypotéky zajištěn přístup k z těmto sítím? A pokud ano, jakou formou? Zda je nutná služebnost inženýrské sítě se zápisem do KN, případně stačí smlouva, která přístup zajistí bez zápisu do KN. Jaká bývá praxe bank? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

u stavebního pozemku banky obvykle vyžadují zasíťování nebo min. vydaný územní souhlas pro přípojky. Pro získání územního souhlasu je třeba mít vyřešené majetkoprávní vypořádání (souhlas majitele pozemku se stavbou přípojek, smlouva o smlouvě budoucí o zřízení služebnosti k přípojkám). Doporučuji náš článek Jak na zasíťování pozemku a Hypotéka na stavbu.

MJ

#13369, Čerpání hypotéky a změna zaměstnání, Hypoteční poradna, 9.3.2021

Dobrý den, chceme s přítelkyní zažádat o hypotéku na byt, který se teprve staví. Schválení hypotéky by snad neměl být problém co se bonity a dalších aspektů týká, ale první peníze z hypotéky začneme čerpat někdy na přelomu září a října. Teď k dotazu. Jak velký problém je pro banky případ, že hypotéku budeme mít schválenou během dubna, čerpaní začne v září, ale v září by také přítelkyně chtěla nastoupit do nového zaměstnaní. Může to hypotéku ohrozit? Děkuji

Dobrý den,

pro získání hypotéky je třeba nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě. Proto se během sjednávání hypotéky změna zaměstnání nedoporučuje. Nicméně po podpisu úvěrové smlouvy zaměstnavatele změnit můžete. 

MS

#13142, Čerpání hypotéky a změna zaměstnání, Hypoteční poradna, 25.2.2021

Dobrý deň, nám už schválenú hypotéku, peniaze boli prevedené na účet predávajúceho, čochvíľa sa sťahujem. Od 1. 4. nastupujem do novej práce, keďže v tej doterajšej dávam výpoveď. Môže banka nejako riešiť, že som ešte nezaplatil ešte ani jednu splátku a už som v novom zamestnaní? Ďakujem.

Dobrý den,

pro schválení hypotéky je třeba nebýt ve zkušení ani výpovědní lhůtě. Proto se změna zaměstnání při sjednávání hypotéky nedoporučuje. Nicméně po schválení hypotéky a podpisu úvěrové smlouvy již tyto podmínky dále plnit nemusíte. 

JP

#10662, Získám hypotéku?, Hypoteční poradna, 9.7.2020

Dobrý den, chci se zeptat, jestli mám nárok na schválení hypotéky a v jakých očích mě uvidí banka, když si zažádám o hypotéku na byt v Brně ve výši cca 4 mil Kč. Moje čisté příjmy jsou 30 000 Kč z pronájmů mých 5 bytů a garáže, nejsem zaměstnán ani nepodnikám. Příjmy z pronájmů přiznávám, nemám žádné dluhy. Jsem ochotný ručit kromě kupovaného bytu v Brně i jedním ze svých bytů. Taktéž se chci zeptat, zda v tomto případě dosáhnu na 100% hypotéku. Nemám zatím s hypotékami zkušenosti, proto budu vděčný za co nejvíce informací. Toto je pouze nezávazný dotaz, nestojím o nabídky hypoték. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka Vám může půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti, tedy je třeba financovat 10-20% z vlastních zdrojů nebo ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí. Příjmy z pronájmu banky uznávají. Přestože ČNB během posledních měsíců zrušila závazné podmínky DTI a DSTI, většina bank Vám neumožní ze svého příjmu dávat na splátky úvěrů více než 45-50%. Splátka hypotéky ve výši 4 mil. Kč na 30 let bude kolem 15 000 Kč, tedy příjem 30 000 Kč by nemusel stačit (zejména, je-li 100% příjmu z pronájmů). 

IP

#10510, Hypotéka, Úřad práce a příjem z pronájmu, Hypoteční poradna, 22.6.2020

Dobrý den, vlastníme byt, který bychom chtěli pronajímat a postavit dům. Moje otázka zní, jak banky počítají příjem z budoucího pronájmu do celkového příjmu manželů. Druhá otázka se týká Úřadu práce. Nyní pobírám rodičovský příspěvek, ale abych příští rok sladila nástup do nové práce a nástup dítěte do školky, tak počítám i s variantou, že budu třeba pár měsíců na Úřadu práce. Zajímalo by mě, jak banky pohlížejí na pobyt na Úřadu práce, jestli to může negativně ovlivnit nebo posunout schválení hypotéky. Samozřejmě bychom žádali až poté, co bych měla jistou práci (zdravotnictví). Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

při žádosti o hypotéku lze zohlednit i budoucí příjem z pronájmu. Každá banka k tomu přistupuje trochu jinak a různě vysoké jsou i úrokové přirážky. 

Při žádosti o hypotéku dokládáte průměrnou výši příjmu za posledních 12 měsíců a nesmíte být ve zkušební ani výpovědní lhůtě. Příjem z mateřské a rodičovské uznává každá banka opět trochu jinak. Nejlepší by bylo vše propočítat (kolik potřebujete půjčit, jaký příjem má manžel, kolik Vám banky uznají z rodičovské) a podle toho načasovat datum podání žádosti o hypotéku. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

Články o Schválení hypotéky

Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

25.11.2020, Hypotéka

Schválení hypotéky je zásadní bod při řešeníkaždého hypotečního úvěru. Na něm záleží, jestli vám banka půjčí. Podívejte seproto, co musíte zařídit, aby bylo schvalování hypotéky co nejhladší, a jakdlouho její schválení trvá. Nejprve je důležité říct, že základ proúspěšné schválení …Banky v ČR