Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1194, Dotaz v bankovní poradně

Jaké je nejvýhodnější vkládání na spořicí účet - měsíčně 1 000 Kč nebo jednorázově 12 000 Kč na konci roku? A co zdanění úroků?

Dobrý den, roční úrok u spořícího účtu je 1,30%. Co je výhodnější - vkládat na spořící účet měsíčně 1 000 Kč nebo vložit jednorázově na konci kalendářního roku 12 000 Kč? Je v tom nějaký rozdíl? A jak probíhá zdanění (Týká se úroků? V jaké výši? K jakému datu?)?. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

roční úrok (p.a.) 1,3% zjednodušeně řečeno znamená, že každý den se Vám částka aktuálně se nacházející na účtu zhodnotí o 1,3%/365. Úrok bývá zpravidla připisován na konci každého měsíce.

Pokud vložíte peníze na účet 1/1, zhodnocení na konci roku bude (1,3%/365)*365 = 1,3% (tedy celých 1,3%).

Pokud vložíte peníze na účet např. 15/12, zhodnocení bude (1,3%/365)*15 = skoro nic.

Banka Vám vždy bude platit úrok jen za dny, kdy od Vás má peníze svěřené.

Daň z úroku činí 15% a banka ji automaticky odečítá v den připsání úroku. Tedy při obvyklém měsíčním připisování úroků se Vám na konci měsíce připíše úrok a odečte daň (jsou to dvě samostatné položky, přesně vidíte, kolik Vám stát na dani bere).