Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1236, Dotaz v bankovní poradně

Může banka odmítnout vedení účtu českým daňovým nerezidentům?

Dobrý den, jsem klientem jedné z bank působících v České republice a počínaje letoškem budu několik let v České republice daňovým nerezidentem, přičemž daňovým rezidentem budu v jiném členském státě EU. Mám a neustále budu mít státní občanství České republiky. V průběhu shánění informací, jak a kde danit získané úroky z bankovních vkladů jsem objevil, že moje banka ve svých všeobecných obchodních podmínkách neumožňuje vedení účtu českým daňovým nerezidentům. V této souvislosti se chci zeptat, jestli je postup banky zákonný a tato má možnost českým daňovým nerezidentům nevést účet. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka může komukoliv vedení účtu odmítnout. Není právní nárok na vedení účtu.

Úroky z vkladů jsou daněny srážkovou daní 15% (zajišťuje přímo banka) a nevstupují do daňového přiznání (podobně jako např. Dohoda o provedení práce). Osobně bych v tomto případě své daňové rezidenství s bankou vůbec neřešil a nechal si v Čechách dále danit úroky 15%. Pokud by se jednalo o miliony, převedl bych si je do jiné země, pokud by tam podmínky byly výhodnější.