Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1294, Dotaz v bankovní poradně

Proč mohou být peníze z účtu vybrány neoprávněně přes platební kartu?

Dobrý den, chci se zeptat jak je možné, že v dnešní době mně může někdo neoprávněně vybrat peníze z účtu přes platební kartu? Před pár měsíci sem dělal platbu kartou přes internet do zahraničí a 11.3. si dotyčný kterému jsem tehdy posílal peníze,udělal platbu z mojí platební karty bez mého vědomí a banka platbu uskutečnila(4200Kč).Což pořád nechápu,když sem tu platbu neudělal já a jsou nějaké bezpečnostní opatření,jako potvrzovací sms apod.,které jak vidět nefunguji. Děkuji za odpověď S přáním hezkého den R.Navrátil

Dobrý den,

pro provedení platby kartou online není třeba zadávat PIN, stačí zadat číslo karty, datum expirace a bezpečnostní trojciferný kód z rubové strany karty. Toto jsou údaje nahrazující autorizaci pomocí PIN. Když jste platbu před měsíci sám prováděl, určitě jste provedl přesně tyto kroky. Tyto údaje nesmíte nikdy nikomu sdělovat, jinak bude schopen s Vaší kartou kdykoliv zaplatit online, aniž by ji fyzicky držel.

V každém případě, pokud někdo zaplatil s Vaší kartou bez Vašeho vědomí, jedná se o krádež peněz - tuto událost ihned Vaší ohlaste bance, která podnikne další kroky (v prvé řadě zablokuje onu kartu a vydá vám novou - toto ohlaste zcela neprodleně na nonstop 24 hod telefonní linku banky pro blokace karet). Pokud došlo ke zneužití karty bez Vašeho přičinění (nikomu jste údaje zmíněné výše nesdělil), banka Vám platbu vrátí a sama ji bude po pachateli vymáhat.

Petr JermářBanky.cz