Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1389, Dotaz v bankovní poradně

Unicredit banka žádá kopii občanského průkazu od neklienta při žádosti o hypotéku - Je to oprávněný postup nebo přehnaná byrokracie?

Dobry den, prodavam pozemek a kupec si bere hypoteku u Unicredit bank. Kdyz jsem naposilal vsechny mozne doklady o pozemku, vcetne nabyvacich titulu, tak ty ko..ti prisli s tim, ze jim musim dat kopii obcanky. Ja nejsem ( a hlavne nikdy nebudu!!!) jejich klient. Tvrdi, ze je to kvuli novemu OZ, ale ostatni banky tohle ode mne nepozadovali. Proc se tahle banka chova jako ho..do? Vzdyt maji pristup do vsech registru tak proc si to neoveri rovnou tam? Setkal jste se nekdo s timto de...nim pristupem a pripadne co jste udelali? Ja mam po tom vsem chut je poslat - vsicni vite kam, ale je mi lito tech kupcu. Me osobne to vubec netlaci, zajemcu je vice, ale rad jednam slusne a na rovinu. Jakto ze banka pozaduje kopii OP od nekoho, kdo neni jeji klient a neni s nim v zadnem smluvnim vztahu???

Dobrý den,

kopii OP samozřejmě vůbec nikomu neposkytujte a vůbec se s bankou, od které chce kupující čerpat úvěr, nebavte.Vy jednáte pouze s kupujícím a nějaká banka kupujícího pro Vás vůbec není partner. Jak si kupující sežene peníze je na něm. Vy podepisujete smlouvu až v momentě, kdy jsou peníze složené na jistotním účtu nestranné banky či v notářské úschově. Jak se tam ty peníze dostanou vůbec není Vaše starost. Dokumenty k pozemku nechť si banka, resp. její odhadce, sežene na katastru či kde uzná za vhodné. Můžete vyjít vstříc kupujícímu a některé dokumenty mu poskytnout, ale opět bych nejednal s bankou. Rozhodně nic z toho není zákonná povinnost, UniCredit Vás zde "vodí za nos" (možná i kupujícího). Přeji pevné nervy, s tímto jednáním jsem se u žádné banky nikdy nesetkal.

Petr JermářBanky.cz