Banky.cz Bankovní poradna zdarma #20, Dotaz v bankovní poradně

Jak nejlépe uložit peníze pro případné onemocnění ve stáří?

Dobrý večer pane Jermář, jsem vdova důchodkyně a s ohledem na své stáří bych si potřebovala uložit či ukládat co nejvýhodněji pro případné onemocnění. A tak nevím, co by bylo vhodnější. Zda každý měsíc nějakou částku ukládat, či uložit naráz celou možnou částku. Děkuji. Musilová Růžena

Dobrý večer paní Růženo,

pakliže máte doma peníze lidově řečeno ve slamníku, doporučuji tuto částku uložit do banky celou a to co nejdříve. Nejde jen o úrok, o který se připravujete, ale hlavně o riziko krádeže, kterému předejdete. Pravidelně pak můžete své úspory v bance navyšovat o další ušetřené peníze, ale nevidím žádnou výhodu v postupném ukládání již nyní naspořené částky ležící doma.

S doporučení konkrétní banky/záložny a produktu to bude záležet především na Vašem místě bydliště, resp. na možnosti si celé spoření řídit online u banky z druhé strany republiky. Dle výše částky pak buď zřídit pouze jeden účet s přiměřenou výpovědní lhůtou (1-3 měsíce, úrok cca. 2,5%) nebo pořídit účty dva, jeden s dlouhodobou výpovědí (6-12 měsíců, úrok 3-3,5%) a druhý pro běžnější užívání s kratším termínem (1 měsíc, úrok 1,5-2,5%).