Porušení podmínek smlouvy a nejasnosti kolem výpovědní lhůty - co dál?

Nejlevnější půjčka od Zonky
2.3.2016 Půjčka

Pokračování dotazu č. 2558: Porušení podmínek smlouvy prý bylo, že se na účet po dobu 2 měsíců se nic nepřipsalo. I když na poplatky tam bylo. Ale také nechápu, proč je ve smlouvě uvedeno, že v případě výpovědi ze strany věřitele se sjednává výpovědní lhůta v délce 2 měsíců a oni chtěli úhradu okamžitě. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

jestli tuto podmínku banka ve smlouvě stanovila a Vy jste ji nesplnila, pak to porušení smluvních podmínek je (i když se zrovna tato podmínka může zdát na první pohled zvláštní) a banka má nárok na zesplatnění úvěru. Pokud se Vám smluvní podmínky nelíbily, neměla jste je akceptovat a úvěr si bylo lepší zřídit případně za jiných podmínek jinde.

Výpověď a zesplatnění úvěru jsou dvě různé věci - výpověď můžete podat Vy nebo banka kdykoliv, když už o smluvní vztah nemáte zájem (a aby Vás banka nemohla nechtěně překvapit, dala si dvouměsíční lhůtu). Zesplatnění, tedy okamžité navrácení peněz, se uplatňuje při porušení smluvních podmínek (to je rozdíl oproti výpovědi - proto žádná, resp. menší lhůta pro navrácení peněz).