Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #2745, Výše splátky a úroková sazba

Výše splátky a úroková sazba, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, vzali jsme si s manželem před 10 léty hypotéku na byt, výše hypotéky 1 600 000 Kč, splat. na 30 let, splácíme při druhé fixaci částku 7500 Kč, příští rok máme další fixaci, myslíte,že se částka bude postupně snižovat? Dále bych se ráda informovala, zda mohu smlouvu přepsat jen na sebe? Splácení nám začíná dělat velké fin. problémy. Děkuji, Jarmila

Dobrý den,

výše splátky je do určité míry závislá na výši úrokové sazby, která se neustále snižuje, tedy nová splátka bude určitě výrazně nižší. Aktuálně pro úvěr 1,6 mil. Kč na 30 let vychází měsíční splátka při úrokové sazbě 1,69% na 5 668 Kč. Tedy je reálné očekávat pokles splátky téměř o 2 000 Kč. Pro získání této sazby je ovšem třeba s bankou smlouvat a případně hrozit odchodem ke konkurenci (nebo k ní reálně přejít, což je při výročí fixace možno bez jakýchkoliv sankcí).

Přepsání úvěru jen na Vás, resp. vyvázání manžela, je určitě možné při refinancování hypotéky u konkurence, pakliže budete sama dostatečně bonitní pro splácení/aktuální výši úvěru. Pokud zůstanete u současné banky, tak ta Vám vyvázání manžela spíše nepovolí (nemá k tomu důvod, pro ni jsou dva ručitelé za závazek lepší než jeden).