Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #3022, Společný účet pro manžele

Co se stane s účtem po úmrtí jednoho z majitelů? Zůstatek a práva na účet podle společných účtů a dědického řízení

5.9.2016 Běžný účet

Pokračování dotazu č. 3020: Vaše odpověď mě trochu překvapila. Myslel jsem si, že když jsou majitelé účtu 2 tak při úmrtí jednoho z nich přechází celý zůstatek na druhého. Máte o tom také článek na Vašich stránkách (https://www.banky.cz/jak-porozumet-spolecnym-uctum), který jsem si pročetl. Především otázka "Co se stane, když jeden z majitelů společného účtu zemře? - odpověď: Zůstatek účtu automaticky přejde na toho majitele společného účtu, který žije." Navazující otázka " Připadne zůstatek majitelům společného účtu rovným dílem například 50/50 v případě manželů? Odpověď - Nikoli. Jakýkoliv zůstatek účtu náleží všem majitelům účtu společně." Situaci, kterou jste popsal v odpovědi na můj dotaz - zablokování účtu a čekání na dědické řízení - očekávám v případě, kdy bychom založili účet na jednoho majitele, druhý by byl pouze disponent. V tom případě by samozřejmě účet přecházel do dědického řízení v případě úmrtí majitele (ne disponenta). V momentě dvou rovnoprávných majitelů účtu jsem právě čekal (i na základě Vašeho článku), že přeživší má nadále všechna práva k účtu a může s ním nakládat. Váš článek a reakce na můj dotaz mi přijdou protichůdné. Můžete mi prosím tedy ještě jednou pro jistotu napsat, jak je to při úmrtí jednoho z majitelů účtu? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

omlouvám se za zmatky, tento článek je staršího data, a přestože je většina v něm uvedených informací stále platná, bohužel zrovna info o úmrtí již platné není (díky NOZ). I proto dnes společný účet téměř žádná banka nenabízí, neboť je to právně komplikované.

Vše (až na pár výjimek, jako výlučné dary, dědictví, atd.) nabyté za dobu trvání manželství (nemovitosti, majetek, peníze) spadá do SJM, které má při úmrtí jednoho z manželů pravidla dělení mezi děti a druhého z manželů (neplatí, že vše automaticky připadne druhému z manželů). Zatímco např. u nemovitosti je díky katastru jasné, kdy co kdo nabyl (před manželstvím - na individuální jméno, v manželství - není-li dohodnuto jinak - na SJM), ohledně peněz na účtu mohou být nejasnosti. Která část peněz byla vytvořena kdy? Bankovní data a výpisy z účtu by třeba pomohly, ale banky mají povinnost je archivovat jen 10 let a manželství může trvat déle.