Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
P

Dobrý den, díky vaší radě (odeslat pár Kč) z jiného dotazu jsem si ověřil existenci účtu zemřelé osoby - tento účet (velmi pravděpodobně s velkým objemem) byl zatajen pro dědické řízení. Osobně jsem notářku žádal o dotaz na Komerční banku ohledně existence účtu, prý nic. Mých 10 Kč tam došlo. Když si nový majitel všimne 10 Kč z mého účtu, teoreticky může všechny peníze vybrat, převést. Jak se toto řeší? Doplnění do dědického řízení je jasné ale bude někdo z banky zjišťovat historii, manipulaci s penězi? Event. podat trestní oznámení? Děkuji za váš čas.

Dobrý den,

bance by měli pozůstalí oznámit, že došlo k úmrtí klienta (doložením úmrtního listu). Po tomto oznámení banka účet blokuje a nikdo s penězi na účtu nemůže nakládat. Následně banka po předložení notářského rozhodnutí převádí peníze na oprávněného dědice. Pokud by byl účet v notářském řízení zatajen, banka by nemohla peníze převést na dědice. Dědic dědí zůstatek na účtu k datu úmrtí. Jestliže by někdo provedl v mezičasu (mezi úmrtím a blokací účtu) neoprávněný výběr, byl by povinen tyto peníze vrátit oprávněným dědicům (kteří by se navrácení peněz mohli domáhat soudní cestou).

V

Dobrý den, od ledna do října 2019 jsem užívala byt pro svojí bytovou potřebu na který mám hypotéku. Od listopadu 2019 byt pronajímám. Můžu poměrově za 10 měsíců snížit základ daně o zaplacené úroky za hypotéku na daný byt či nikoli? V případě, že budu uplatňovat výpočet daně z pronájmu paušálně? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, můžete uplatnit snížení daňového základu o zaplacené úroky z hypotéky poměrně za tu část roku, po kterou jste byt užívala k uspokojování vlastních bytových potřeb. Způsob zdanění příjmu z pronájmu na to nemá vliv (paušál nebo skutečné náklady).

JB

Dobrý den, již jsem v insolvenčním rejstříku, čekám na rozhodnutí insolvence. Mohu prodat nějaké věci a peníze si ponechat?

Dobrý den,

v insolvenci byste neměl zpeněžovat hodnotnější věci, neb byste tím snižoval hodnotu své majetkové podstaty (prodej může nařídit soud na návrh insolvenčního správce).

K

Pokračování dotazu č. 9074: Když odejdu z práce a nebudu mít tedy příjem, z čeho mi budou insolvenci strhávat?

Dobrý den,

srážky lze provádět z mateřské i rodičovské, nicméně pokud byste nebyla schopna plnit podmínky insolvence, byl by Vám osobní bankrot neúspěšně ukončen (pro insolvenční řízení zahájená před 6/2019 - je třeba během 5 let splatit min. 30% dluhů, pro novější řízení - je třeba splácet měsíčně min. 2 200 Kč).

L

Dobrý den, od 27. ledna mám Krajským soudem v Plzni přiděleného ins. správce. Do dnešní doby se mi ještě neozval. Mám čekat já až se ozve nebo se mám ozvat já? Nyní se přihlašují věřitele. Nechci nic podcenit. Děkuji

Dobrý den,

máte-li jakékoliv pochyby o průběhu insolvence, kontaktujte svého insolvenčního správce (to je osoba, která pro Vás pracuje - za úplatu řídí Váš osobní bankrot).

K

Pokračování dotazu č. 9070: Valuty budu nakupovat u České spořitelny, tam mám i účet, ze které budu směnu platit.

Dobrý den,

Česká spořitelna neúčtuje žádný poplatek za výběr z valut z vlastního účtu (při výběru z korunového účtu dojde k přepočtu kurzem "valuty prodej" ze dne výběru).

K

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s insolvencí, když ji máme s manželem dohromady jako manželé, ale chtěli bychom se rozvést. Já budu mít syna u sebe a tím pádem musím odejít z práce. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

rozvod manželů nemá na probíhající insolvenci žádný vliv, oba splácejí stejně jako doposud (jen rozvod nahlaste insolvenčnímu správci). 

EF

jak odmítnout kartu?

Dobrý den,

běžný účet si můžete zřídit i bez vydání debetní platební karty. Stačí bance oznámit, že kartu nechcete. 

J

Pokračování dotazu č. 9068: Ještě k mému dotazu ohledně úroků z hypotéky - dcera vlastník nemovitosti, matka pouze účastník smlouvy - podmínku užívání bytové potřeby, přičemž se nejedná pouze o užívání k vlastnímu trvalému bydlení DS, ale i k trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů . To nelze brát v úvahu, že jsem rodič a účastník smlouvy, i když ne vlastník?

Dobrý den,

dle praxe finančních úřadů je třeba nemovitost vlastnit či spoluvlastnit. Vy tak bohužel slevu na dani neuplatníte, neboť nemovitost nevlastníte. 

AB

Dobrý den, pracovala jsem od ledna do května na HPP (poté jsem nastupovala na MD a RD, měla jsem do konce roku DPP do 10 tis. Kč). Z HPP se odváděla daň od ledna do května 13 485 Kč. Můžu si odečíst úroky z hypotéky z daní? Celou částku, poměrnou část nebo to není možné vůbec? Děkuji

Dobrý den,

úroky z úvěrů si může odečíst účastník úvěrové smlouvy, který nemovitost vlastní a užívá ji k uspokojování vlastních bytových potřeb. Pokud toto splňujete, úroky si odečíst můžete. Nicméně pro vyčerpání této daňové slevy (a slevy na poplatníka, na děti atd.) je třeba mít dostatečný příjem. Vyplňte daňové přiznání, které Vám vše spočítá. Více info v našem článku Daň z příjmu za rok 2019.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR