Banky.cz Bankovní poradna zdarma #623, Dotaz v bankovní poradně

Jak získat zpět částku ztracenou při krachu I.Družstevní záložny?

Dobrý den, rodiče mé známé měli 150 000 Kč uloženo u I.Družstevní záložny,která zkrachovala,ale od pojištění vkladů dostali o 15000,- méně, lze udělat ještě něco pro to, aby dostali i tyto peníze nebo alespoň většinu? Děkuji za radu.

Dobrý den,

toto je bohužel v pořádku, neboť 1. Družstevní záložna zkrachovala již před 12 lety a v době krachu záložny platila jiná pravidla o pojištění vkladů, kdy byly vklady pojištěny na 90% hodnoty do 400 000Kč. Tedy srážka 10% je v pořádku.

O tuto srážku, resp. o vše co vkladatel nedostal od Fondu pojištění vkladů bylo možné se přihlásit v konkurzním (insolvenčním) řízení, které bylo před několika měsíci po dlouhých letech ukončeno. Nicméně ani ti žadatelé, kteří se o nějaké chybějící peníze v konkurzu přihlásili, neviděli dodatečně nic, neboť nezbyl žádný majetek záložny, ze kterého by bylo možné odškodnění vyplatit.

V dnešní době jsou vklady pojištěné na 100% hodnoty do cca. 2,5M Kč, tedy kdyby záložna zkrachovala dnes, o nic by střadatel nepřišel.