Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice

Akcie a investice

ZADAT NOVÝ DOTAZ
JW

Dobrý den, před několika roky dcera vložila větší částku z ukončeného stavebního spoření na radu poradkyně ČMSS do fondu Bulls and Bears. Byl jsem u tenkrát toho a vypadalo to "normálně" . Z počátku jí chodily i roční výpisy, pak ale přestaly chodit. Jenže dcera tomu nevěnovala velkou pozornost (studuje, má spoustu jiných zájmů) a až nedávno jsme se o tom bavili. Zjistili jsme na internetu, že BnB se změnilo na AXE capitals. Jediné jméno s fondy spojené je Tomáš Kadlec (z Děčína), což je syn té tehdejší poradkyně Lišky. Na mail uvedený na stránkách nikdo nereaguje, telefon vyzvání, ale nikdo to nebere. Potřeboval bych radu, jak postupovat. Myslím, že ani pro dočasný "nezájem" nemůže nikdo o své peníze jen tak přijít. Děkuji za případnou radu.

Dobrý den,

zatímco bankovní vklady jsou ze zákona pojištěny proti krachu (o své peníze nemůžete přijít), investice (do fondů, akcií, dluhopisů, atd.). jsou na Vaše vlastní riziko a můžete přijít o všechno (investicím je třeba věnovat mimořádnou pozornost). Já osobně jsem na internetu nenašel žádnou zmínku u Axe capitals ani fondu Bulls and Bears (pouze ČSOB má v nabídce fond s podobným názvem). Jestli jste dali peníze do neznámého fondu z Děčína, který spravuje syn finanční poradkyně, je to skoro na hranici podvodu. 

Uvědomte si, že nikdo to s Vašimi penězi nikdy nebude myslet upřímněji než Vy sám. O finančních poradcích byl natočen dokument Rada nad zlato. Neustále mě fascinují lidé, kteří jsou ochotni bez rozmyslu svěřit své životní úspory v řádech stovek tisíc korun zcela neznámým lidem. 

AK

Dobry den, nasla jsem doma u moji mamky tri kuponove knizky. Muzete mne prosim poradit jak zjistit, jestli akcie jeste jsou a kde? Dekuji

Dobrý den,

do 31/12/2019 bylo možné ověřit vlastnictví akcií z kuponové privatizace vedených v nezařazené evidenci zdarma online na webu CDCP (centrální depozitář cenných papírů). K 1/1/2020 bylo poskytování této služby ukončeno a nyní je třeba požádat CDCP o výpis akcií v papírové formě (za 500 Kč, výpis dostanete poštou).

TT

Dobrý den, nechávám si poradit od Broker Consultingu (té konkrétní paní už celkem věřím, BC nikoli), tak bych rád znal další názor. Chci konzervativní investici, na cca 6 let, řekněme 500k. Co je vhodný produkt? Napadají mě realitní fondy a podnikové dluhopisy. Asi mi to bude nabídnuto od Conseq. Tak uvítám názor i na ně. Děkuji.

Dobrý den,

zcela určitě bych si nenechal radit s penězi od instituce, které nedůvěřuji. Všechny investice (i realitní fondy a podnikové dluhopisy) mají svá rizika. Pojem podnikový dluhopis má stejně široký význam jako např. automobil (velmi široká škála typů s různými parametry). V případě investice do jakéhokoliv fondu je třeba zkoumat, do čeho konkrétně fond investuje (např. německý realitní fond investující do nemovitostí v Berlíně teď nečekají dobré časy). Na otázku "do čeho mám uložit 500k na 6 let" nelze dát takto jednoduchou odpověď. Je třeba znát Váš rizikový profil, životní situaci, co jste ochoten podstoupit, jaké očekáváte výnosy, jaké jsou Vaše životní plány, čemu věříte, z čeho byste měl větší radost, atd. Podnikové dluhopisy bych spíše neřadil do kategorie konzervativní investice. 

VP

Dobrý den, také potřebuji zjistit, zda já a členové rodiny nemáme zapomenuté nějaké akcie z doby privatizace. Bohužel Vámi zveřejněný odkaz na službu CDCP je již neplatný, neboli jejich služba byla k 1.1.2020 ukončena. Děkuji

Dobrý den,

CDCP bohužel k 1/1/2020 ukončila poskytování této služby bezplatně online. Nyní Vám stejnou službu poskytnou pouze za úplatu a v papírové formě (výpis obdržíte poštou).

IB

Dobrý den, ráda bych uložila peníze do nákupu investičních zlatých mincí vydávaných ČNB. Prosím poraďte mi postup nebo uveďte kontakt na společnost, od které bych mohla toto investiční zlato nakupovat se zárukou, že jde skutečně o zlaté mince vydávané ČNB.

Dobrý den,

investici do mincí bych doporučil pouze numismatikovi, který je expertem ve svém oboru (stejně jako nákup veterána/investičního auta automechanikovi, nákup známek filatelistovi, atd.). Budete-li investovat v oboru kterému nerozumíte, velmi pravděpodobně proděláte. Chcete-li investovat do zlata, nemusíte nutně kupovat zlaté mince. Můžete zakoupit např. i investiční slitek. Nebo vynechat starosti s fyzickým držením zlata (kde hrozí riziko krádeže) a investovat do opcí či akcií společností, které zlato těží nebo s ním obchodují. 

Dobrý investor vždy kupuje aktivum v momentě, kdy ho ostatní prodávají a jeho cena je tak nízká (aby ho mohlo se ziskem později prodat). Naopak se aktiva nenakupují v momentě, kdy cena dosahuje svých maxim (jako nyní u zlata). 

L

Dobrý den, cizinec který údajně pracuje pro NATO, mě požádal o pomoc s převodem jeho finančních prostředků při ukončení smlouvy. Tvrdí, že pro převod peněz musím zřídit účet u banky International peoples bank of England, ale pro založení účtu mám poslat do té banky prvotní vklad ve výši 880 USD pro otevření účtu. Dostala jsem mail od banky, někdo se mnou komunikoval, ale nikde jsem banku tohoto názvu nenašla, na internetové adrese jsou nějaké údaje, ale mám obavu zda se nejedná o podvod. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

jedná se o klasický podvod, kdy se z Vás podvodník pouze snaží vytáhnout peníze (880 USD). Veškerá komunikace s bankou byla zfalšována a celou dobu s Vámi komunikuje pouze podvodník. Položte sama sobě otázku, jestli byste Vy pro řešení své výplaty ze zaměstnání hledala asistenci neznámého cizince v zahraničí a posílala své peníze na jeho účet. Je to naprostý nesmysl.

JF

Dobrý den, dostal jsem písemnou výzvu k převzetí akcií na jméno v listinné podobě u společnosti Harvard a.s. Nevím jestli je mám převzít a jestli se k něčemu nezavazuji. Myslím si že vynaložené finance budou vyšší než případný zisk. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

za případné převzetí akcií v listinné podobě byste nic platit neměl (už je vlastníte, pouze se mění forma). 

Dobrý den, našel jsem v pozůstalosti několik akcií. Můžete prosím poradit kam se obrátit o radu, jestli jsou akcie použitelné nebo nikoliv. Děkuji

Dobrý den,

hodnotu akcií Vám za úplatu pomůže stanovit odhadce. U veřejně obchodovaných akcií se postačí podívat na realizované ceny na burze za poslední dny. 

A

Dobrý den, na webu Centrálního depozitáře cenných papírů (CDCP) je od 1.1. 2020 služba Existence majetkového účtu v nezařazené evidenci nedostupná. Jak nyní nejjednodušeji, nejlépe online a bezplatně zjistím, zda já nebo členové rodiny (i zemřelí) nemáme zapomenuté nějaké akcie z doby privatizace? Děkuji

Dobrý den,

k 1/1/2020 bohužel CDCP přestal tuto službu poskytovat bezplatně a online. CDCP nyní tyto informace poskytuje korespondenčně za úplatu 500 Kč. 

K

Jak zjistit, zda já a členové rodiny nemáme zapomenuté nějaké akcie z doby privatizace?

Dobrý den,

na webu Centrálního depozitáře cenných papírů (CDCP) zadejte rodné číslo v sekci Existence majetkového účtu v nezařazené evidenci a hned se Vám zobrazí, zda někdo něco vlastní či nikoliv.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

podílové fondy, dluhopisy, akcie, nemovitosti na pronájem, kapitálový trh, cenné papíry, burzovní obchody, komodity, drahé kovy, výnos a riziko, jak investovat?Rychlé odkazy

Banky v ČR