Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice

Akcie a investice

ZADAT NOVÝ DOTAZ
K

Jak zjistit, zda já a členové rodiny nemáme zapomenuté nějaké akcie z doby privatizace?

Dobrý den,

na webu Centrálního depozitáře cenných papírů (CDCP) zadejte rodné číslo v sekci Existence majetkového účtu v nezařazené evidenci a hned se Vám zobrazí, zda někdo něco vlastní či nikoliv.

VN

Dobrý den, prosim jak nejlépe investovat peníze? Samozřejmě bez rizika, děkuji.

Dobrý den,

nic jako bezriziková investice neexistuje. Každá investice má 3 základní parametry - míru rizika, očekávané zhodnocení a likviditu. Čím je očekávané zhodnocení vyšší, tím vyšší bývá i podstupované riziko. Peníze lze zhodnocovat bezrizikově v bance u vkladů do 2,5 mil. Kč (spořící účet, termínovaný vklad, stavební spoření), kde jsou tyto vklady pojištěny proti krachu banky na plnou hodnotu Garančním systémem finančního trhu. 

JM

Dobrý den, našla jsem založenou akcii Vojenské stavby - Invest na doručitele v hodnotě 1 000 Kč vydanou 21.6. 1994. Má ještě tato akcie hodnotu? Když ano, kde ji mohu vyměnit za hotovost ? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

tato firma je v likvidaci, akcie má nulovou hodnotu. 

HK

Pokračování dotazu č. 8239: Ještě jednou zdravím a děkuji moc za odpověď. Jen šlo o to, že vlastníkem akcií byl sportovní klub - ZAPSANÝ SPOLEK- Ten vlastnil rovněž sportovní klub - a.s. Vlastnictví bylo čistě účelové - požadavek FAČR pro kluby hrající vyšší soutěž. V tom máte pravdu, že ani jeden z těchto klubů nebyl a není výdělečný. Jde mi teď o to - dříve by spolky (dříve občanská sdružení) od placení daně osvobozeny - dnes je to prý v novém občanském zákoníku a prodejní cenou? Kdo stanoví rozdíl mezi kupní a prodejní cenou? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

rozdíl mezi prodejní a kupní hodnotou lze stanovit jednoduše. Prodejní hodnota = cena, za kterou jste prodali (a stejně tak s kupní hodnotou). Pokud se jednalo o bezúplatný převod, hodnotu může stanovit znalec.

HK

Rozumím tomu dobře, že pokud sportovní oddíl - zapsaný spolek - prodá akcie rovněž sportovního oddílu (byla podmínka, že kluby hrající vyšší soutěž, musí být a.s.), nemusí platit daň z příjmu, pokud akcie držel více jak 3 roky? Děkuji za info

Dobrý den,

při prodeji akcií se platí daň z příjmu (15% ze zisku, tedy z rozdílu mezi nabývací a prodejní hodnotou akcií). Při splnění časového testu (držení akcií více než 3 roky) jsou od daní svobození drobní investoři s podílem na základním kapitálu pod 5% za posledních 24 měsíců. Akciová společnost prodávající akcie tak od placení daně osvobozena nebude, nicméně nejedná-li se o vyloženě hodnotý/výdělečný klub (málokterý sport/klub si na sebe je schopen vydělat), pak bude placená daň blízká nule, protože zisk (rozdíl nabývací a prodejní hodnotou) bude též blízký nule.

P

Dobrý den, mám dotaz ohledně akcií NWR s nulovou hodnotou. Jsem vlastníkem těchto cenných papírů. Potřeboval bych je prodat, nebo se jich nějak zbavit a uzavřít ztrátový obchod, jelikož už se akcie neobchodují na burze a nejdou ani darovat do depozitáře kvůli britskému ISINu. Proto dotaz zní, zda-li je možnost prodáni, nebo darovaní členu rodiny tak, aby to bylo legální, obchod byl uzavřen a dala se ztráta z těchto papírů použít na zisk proti jinému cennému papíru v daňovém přiznání. Děkuji

Dobrý den,

akcie můžete nechat převést na jiný majetkový účet vedený v depozitáři cenných papírů (člen rodiny by si nejprve tento majetkový účet musel nechat založit). Na internetu naleznete mnoho nabídek na bezplatný odkup akcií NWR, nemusíte nutně komplikovat život své rodině. 

JK

Mám kuponovou knížku z 8.12. 1983. Nevím kde zjistit, zda má nějakou hodnotu. Děkuji

Dobrý den,

tato knížka má dnes pouze sběratelskou/historickou hodnotu.

E

Dobrý den, z kuponové privatizace vlastním 20 akcií Harvardského růstového fondu. Harvardským průmyslovým holdingem - v likvidaci jsem byla vyzvána k převzetí listinných akcií. Mám si tyto listinné akcie převzít a lze tyto akcie prodat? Mají vůbec nějakou hodnotu? Co doporučíte? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

tyto akcie nejsou veřejně obchodovatelné, tedy je těžké stanovit jejich hodnotu. Holding je v likvidaci a má 240 000 akcionářů. 20 akcií není mnoho. Těžko soudit, má-li smysl akcie převzít či nikoliv. Máte-li to k místo převzetí kousek a máte-li dostatek času, asi převzetím akcií nic nezkazíte. Ale jezdit pro takto malé množství akcií neznámé (pravděpodobně velmi nízké) hodnoty přes půl republiky smysl mít nebude.

MB

Pokračování dotazu č. 8051: Manželka nemá s žádným správcem uzavřenu smlouvu, to bychom si poradili. Jen prostě vlastní akcie z kuponové privatizace a chce se jich zbavit.

Dobrý den,

pak je třeba nejprve si tohoto "správce" (tzv. účastníka CDCP) vybrat a uzavřít s ním komisionářskou smlouvu, čímž získáte přístup na kapitálový trh (doporučuji Fio banku). Fyzické osoby nemohou přímo obchodovat na burze, činí tak vždy prostřednictvím "účastníka trhu".

Vaše akcie z kuponové privatizace pravděpodobně doposud leží v tzv. nezařazené evidenci. Váš správce Vám tak nejdříve založí majetkový účet v CDCP (Centrální depozitář cenných papírů) a převede Vám na na něj Vaše akcie z nezařazené evidence. Teprve potom budete moci akcie prodat.

HK

Dobrý den, kde najdu seznam fondů jako Sporobond, Sporotrend a jiné? Děkuji

Dobrý den,

tyto fondy nabízí Česká spořitelna - více info Vám poskytnou na nejbližší pobočce ČS (informace jsou též dostupné online na webu ČS).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

podílové fondy, dluhopisy, akcie, nemovitosti na pronájem, kapitálový trh, cenné papíry, burzovní obchody, komodity, drahé kovy, výnos a riziko, jak investovat?Rychlé odkazy

Banky v ČR