Banka mi zmařila investici, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%
16.2.2022 Akcie a investice

Dobrý den, ke konci roku 22.12. 2021 jsem založila v ČSOB majetkový účet a u zavřela smlouvu na nákup protiinflačních dluhopisů, 22.12.21 jsem zaslala peníze na nákup dluhopisů, peníze mi však byly vráceny z důvodu nemožnosti identifikace platby. Banka šetřením zjistila, že pracovnice nepotvrdila smlouvu a mně unikla možnost 6 leté protiinflační dluhopisy koupit. Banka nabízí kompenzaci jen za 1 rok, mně se to zdá za zmařenou 6 letou investici na ochranu inflace málo. Mám nárok uspět a chtít, aby banka dle prognózy ČNB vývoje inflace uhradila úrok za celých 6let?

Dobrý den,

těžko Vám může nyní někdo uhradit škodu ve výši očekávané inflace za 6 let, protože nikdo dnes neví, jaká bude inflace za 2 roky. I ČNB připravuje prognózu jen na 4-6 následujících kvartálů (1,5 roku), protože cílí na inflaci 2% a v tomto měnověpolitickém horizontu by ji svým nynějším konáním chtěla dosahovat. Jinými slovy, od poloviny roku 2023 se očekává návrat ke 2%. Zatímco letos bude protiinflační dluhopis jasným vítězem na poli investic, od příštího roku to tak být nemusí a velmi pravděpodobně nebude (mít peníze úročené 2% je z dlouhodobého hlediska málo). Doporučuji nabízenou kompenzaci přijmout.