Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #20321, Banka poskytla citlivé údaje mým rodičům

Banka poskytla citlivé údaje mým rodičům, Běžný účet

11.1.2023 Běžný účet

Dobrý den, chci se zeptat, když se člen mé rodiny šel zeptat do banky ohledně mého účtu (resp. kolik mám financí na účtu) a dotyčná u přepážky jí řekla určitou částku kolik na účtu mám, dá se s tím něco dělat? Dotyčná osoba z mé rodiny nemá žádné povolení manipulovat ani se případně ptát na různé otázky ohledně mého účtu. Nejsem tak moc zkušený vzhledem k mému věku, ale přijde mi to jako strašná hloupost. Případně zdali je nějaká možnost se proti tomu nějak bránit a podat nějaké trestné oznámení?. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

u osob do 18 let věku mají zákonní zástupci (rodiče) na takové informace nárok. Naopak u plnoletých osob již na takové informace nemá nárok nikdo mimo Vás. Jste-li plnoletý a banka přesto poskytla informace ohledně účtu jakékoliv třetí osobě (člen rodiny či jiná cizí osoba), došlo k pochybení na straně banky. O trestný čin se pravděpodobně jednat nebude, ale měl byste mít nárok minimálně na omluvu (pokud Vám tímto chybným jednáním banky vznikla škoda, pak i na náhradu škody). Spor s bankou můžete řešit přes ombudsmana banky, případně též zdarma přes Finančního arbitra.