Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet

Běžný účet

ZADAT NOVÝ DOTAZ
DJ

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli lze uskutečnit změnu majitele účtu.

Dobrý den,

majitele účtu není možné měnit, nicméně vše lze vyřešit mnohem jednodušeji. Nový majitele peněz na účtu si zřídí svůj účet, peníze mu převedete a následně svůj účet ukončíte. 

DP

Prosím o radu - jaký BÚ pro starého pána bez poplatků: jednorázový vyšší vklad + menší měsíční vklady, nepravidelné výběry i případné nákupy, bezkontaktní kartu s výběrem z různých bankomatů, popř. totéž jako spořící účet bez nutnosti BÚ.

Dobrý den,

dobrý spořící účet nabízí Banka Creditas (1,6%), Expobank (1,6%), Trinity Bank (1,58%) a další. Běžný účet bez poplatků nabízí více než 15 bank, výběry z bankomatů všech banka zdarma nabízí Expobank, Banka Creditas, Hello Bank, Equa Bank a další.

ČZ

Jsem 2 roky v insolvenci. Synovi je 19 let, studuje na střední škole. Syn nyní nebydlí u mne (byl mně svěřen od 3 let do péče), ale v 15 letech odešel k matce. Nyní je mu 19 let, chce si otevřít účet u Air Bank - ta vyžaduje údajně rodný list a jsou s tím problémy! Zákonní zástupci jsou ale oba dva rodiče! Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

od momentu dosažení plnoletosti (18 let) je Váš syn za sebe plně právně odpovědný a nepotřebuje k založení běžného účtu souhlas rodičů (přestože vůči němu můžete stále mít vyživovací povinnost). Při zřízení účtu na pobočce stačí předložit platný OP, další dokument (např. rodný list není vyžadován). Při založení účtu online na dálku banky vyžadují 2 doklady (OP a např. řidičský průkaz, zbrojní pas nebo právě rodný list). Nemá-li Váš syn k dispozici rodný list, může si založit účet na pobočce. Tak jako tak doporučuji případně nechat vystavit duplikát rodného listu.

SK

Dobry den, dlouhodobe ziji v USA, do CR nejezdim. Trvale bydliste mam v CR. Zatim marne hledam banku, ktera mi otevre bezny ucet (pro prijem najemneho a samozrejme i platby spojene s udrzbou), kterycbych mohla spravovat on-line. Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

zřízení běžného účtu plně online je možné jen v případě, kdy máte v ČR již vedený jiný účet (z tohoto účtu se na nový účet posílá potvrzovací platba 1 Kč). Toto je možné nahradit fyzickým podpisem smlouvy, kdy za Vámi banka pošle kurýra, nicméně tuto službu banky nabízejí jen v ČR. Z USA tak běžný účet 100% na dálku bohužel nezřídíte. 

DK

Prosím, může si nezletilá založit bankovní účet, kam ji budou chodit pravidelně každý měsíc peníze a poté je i vybírat? V červenci ji bude 18let. Děkuji

Dobrý den,

ano, bez asistence rodičů nabízejí vybrané banky založení účtu osobám starším 15 let (do 15 let je nutný souhlas rodičů).

RO

Dobrý den, chci začít podnikat a budu potřebovat účet, možná i malou půjčku a platební terminál. Kdo nabídne nejlepší podmínky?

Dobrý den,

běžný účet pro podnikatele nabízí většina bank (ale možná Vám do začátku bude stačit účet pro fyzické osoby), platební terminály jen menší část bank (ale taktéž nebankovní fintech společnosti) a půjčku spíše získáte jako fyzická osoba (začínající podnikatel bez doložených příjmů/obratu za poslední 2 fiskální roky úvěr spíše nezíská - a když už, tak pouze se zástavou nemovitosti a ještě za vyšší úrok).

Ohledně "nejlepších podmínek" - každá banka nabízí jinak výhodné podmínky pro různě velké podnikatele/OSVČ/firmy. Nejprve je třeba si sestavit business plán, očekávané obraty, příjmy hotově/kartou, výše/četnost, náklady, jak vysoký úvěr bude třeba, atd. Teprve po té se dá vybrat banka, která nabídne Vašemu podnikání nejlepší možné podmínky. 

Dobrý den, když mám běžný účet u Poštovní spořitelny, mohu vybrat peníze i u ČSOB? A za jakou cenu?

Dobrý den,

majitelé účtu Poštovní spořitelny mohou vybírat peníze z bankomatů ČSOB za cenu výběru z bankomatu vlastní (ne cizí) banky. Přesná výše poplatku je závislá na typu účtu (0-5 Kč). 

KT

Ráda bych se Vás zeptala, zda je u nás v ČR banka, která má lepší podmínky pro vedení devizového účtu v CHF. Příklad z ČSOB: příjem 300 CHF z toho poplatky korespondenčním bankám 10 CHF a 25 CHF dále za vedení účtu 4,49 CHF a ještě poplatek za zahraniční úhradu. Tzn. čistý příjem 254 CHF. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Banka Creditas nabízí vedení běžného účtu v CHF zdarma a za příchozí CHF platbu si účtuje pouze 50 Kč. Máte-li ze Švýcarska pouze příjem v CHF a žijete-li v ČR (máte výdaje v CZK), pak asi nemá smysl mít účet v CHF a bylo by lepší platby přijímat rovnou na korunový účet.

H

Dobry den, jde o dotaz tykajici se vyberu hotovosti (CZ koruny) v bankomatu v CR pri pouziti platebni karty vydane v zahr. (EU). Pred par tydny jsem se dotazovala Vas a doporucili jste mi vyber vzdy bez konverze jakozto vyhodnejsi. Mam jeden dotaz, zda pri volbe bez konverze se mi operace nezrusi? Dekuji.

Dobrý den,

operaci výběr z bankomatu s volbou bez konverze není důvod rušit. Kdyby taková transakce nebyla možná, bankomat by Vám ji nenabízel. Jedná se o zcela standardní situaci, kdy se Vás provozovatel bankomatu dotazuje, zda chcete využít jeho kurzy nebo kurzy své banky (které bývají výhodnější).

OV

Dobrý den, musím přijít na pobočku UniCredit Bank osobně, když chci dostávat výpis elektronicky? Zatím jej mám v papírové podobě.

Dobrý den,

tento požadavek je nejlépe řešit osobně na nejbližší pobočce vaší banky. Změnu z papírového výpisu na elektronický vřele doporučuji, ušetříte nemalé peníze na poplatcích, hrozí menší riziko zneužití citlivých údajů (např. při ztrátě dopisu) a elektronický výpis má stejnou platnost jako papírový.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

účet pro dospělé a seniory, dětský účet, studentský účet, která banka nabízí nejlepší běžný účet bez poplatků a podmínek?Rychlé odkazy

Banky v ČR