Blokace účtu a dluhy, Běžný účet

23.9.2020 Běžný účet

Dobrý den, měl jsem veden účet u Air Bank. Založil jsem si ho i přesto, že mám dluh u ZP. Takže na účet přišla blokace financí. Ale já potřebuji kvůli zaměstnání a dalším věcem mít účet a disponovat kreditní kartou. Mohu založit běžný účet své dceři (9 let) a disponovat s ním než splatím dluh VZP? Popř. jaká je nyní solidní banka? Já jsem byl u Air Bank a byl jsem nadmíru spokojen. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

blokace účtu dlužníka není o solidnosti banky (banka tak nečiní ze své vůle, ale na pokyn exekutora). Dokud budete mít dluhy a exekuce, bude Vám exekutor znepříjemňovat život blokacemi účtů (i nově založených). Kreditní kartu Vám s dluhy po splatnosti nikdo neposkytne. Založit si běžný účet na jméno dcery nedoporučuji, exekutor by ho též obratem zablokoval.

Váš problém by vyřešil tzv. chráněný účet, o jehož zavedení do českého práva se nyní diskutuje v Parlamentu.