Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #16416, Budu podnikat jako OSVČ

Budu podnikat jako OSVČ, Daně

14.1.2022 Daně

Dobrý den, ještě bych se chtěl vrátit k jednomu z předchozích dotazů. Budu OSVČ, neplátce DPH, klienti budou soukromé osoby (prodej přes sociální sítě). Všude čtu, že jako podnikatel mám povinnost vystavit fakturu. Moje otázka - musím tuto fakturu elektronicky zaslat zákazníkovi nebo ji pouze mohu vystavit a uchovávat u sebe? Druhá otázka - všude čtu o povinných náležitostech (jméno, sídlo, ič, registr) nicméně povinné náležitosti dané zákonem nestanovují uvést jméno odběratele. Co je na tom pravdy? Děkuji.

Dobrý den,

jako podnikatel máte povinnost svým odběratelům vystavovat doklady o prodeji a případně i poskytovat další služby (záruka, lhůta pro odstoupení od kupní smlouvy, atd.). Náležitosti daňového dokladu specifikuje Zákon o DPH a týká se to plátců DPH (u zjednodušeného daňového dokladu/paragonu se protistrana neuvádí, u běžného daňového dokladu/faktury ano). Jako neplátce DPH tedy daňové doklady nevystavujete, ale stále musíte poskytovat svých odběratelům doklady o koupi.