Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #9960, Daň z příjmu a autorská činnost

Daň z příjmu a autorská činnost, Daně

4.5.2020 Daně

Dobrý den, Za 2 měsíce mi bude 16 let a baví mě skládat hudbu. Rozhodl jsem se zkusit vydat svojí hudbu na Spotify, Tidal, iTunes a tak dále. Má hudba se tzv. uchytila a podle odhadů bych si měl vydělávat cca. 8 až 15 tisíc měsíčně. Proto bych se rád zeptal, jak bych měl výdělek danit a jestli se musím nechat postaršit soudem k pokračování v této aktivitě? . Před děkuji. S pozdravem Adam Balej.

Dobrý den,

pro autorskou hudební tvorbu není nutné mít živnost, tedy není nutné se nechávat soudem zplnoletňovat. Příjmy do 10 000 Kč měsíčně se daní srážkovou daní (15%). Příjmy nad 10 000 Kč měsíčně podléhají dani z příjmu a odvodům (sociální a zdravotní pojištění). Odvody i daně můžete platit i jako neplnoletá osoba.