Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #6251, Daň z příjmu a nájem

Daň z příjmu a nájem, Daně

20.3.2019 Daně

Dobrý den, prosím vás o radu k přiznání dani z nájmu. Ve smlouvě mám napsáno 5 000 Kč. To mi chodí na účet. Z toho ale přeposílám 1 000 Kč do společenství vlastníků. Jakou částku musím přiznat k zdanění? Pokud to bude ta nižší, tak jak mohu opravit daňové přiznání? Děkuji

Dobrý den,

v nájemní smlouvě se obvykle uvádí výše nájmu a výše poplatků za energie. Poplatky za energie kryjí spotřebu samotných energií (elektřina, plyn, voda, teplo, internet) a např. správu domu (úklid společných prostor, revize výtahu, osvětlení společných prostor, atd.). Tyto poplatky nekryjí příspěvek do fondu oprav.

V rámci daňového přiznání uvažujete pouze výnos z nájmu (nikoliv z poplatků), který ponížíte o skutečné (nebo paušální) náklady. Rozdíl je Váš zisk, který je třeba zdanit sazbou 15%