Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně

Daně

ZADAT NOVÝ DOTAZ
P

Dobrý den, jako fyzické osobě mi u vkladu v zahraniční bance v zahraničí v místní měně v důsledku zhoršení kurzu domácí měny došlo k poklesu hodnoty vkladu v přepočtu na hodnotu CZK v období od 1.1.19-31.12.19. Mohu do daňového přiznání FO za rok 2019 snížit připsaný úrok o tento pokles hodnoty vkladu? Děkuji Petr

Dobrý den,

fyzické osoby nemohou uplatňovat v daňovém přiznání kurzové ztráty z bankovních vkladu v cizích měnách.

LH

Dobrý den, mám dotaz ve věci daně z příjmu za r. 2019. V roce 2016 jsme pro potřeby své rodiny koupili byt v osobním vlastnictví, který jsme zrekonstruovali za 600 tisíc. K trvalému pobytu tam byla přihlášena pouze dcera, my jsme zatím měli pobyt na jiné adrese. Z rodinných důvodů jsme byli nuceni v r. 2019 byt prodat za cenu vyšší o 760 tis. Kč než byla cena pořízení bytu. Pořízený byt by nebylo možné bez vložených investic užívat. Následně jsme hned po prodeji tohoto velkého bytu koupili obratem pro potřeby své vlastní rodiny byt menší. Je tedy možné, abychom byli osvobozeni od placení z daně z příjmu za zisk z prodeje bytu, když pořízení bytu + vložené náklady = zisk z prodeje 150 tis. Kč a těchto 150 tis jsme hned v r. 2019 investovali do koupě jiného bytu, který opět rekonstruujeme, ale dcera už tam má opět trvalé bydliště. Lze také vložené investice do toho původního bytu zakoupeného v r. 2016 odečíst ze zisku za prodej? jaké doklady je nutné FÚ předložit k daňovému přiznání, nebo je nutné jiným způsobem o těchto transakcích informovat FÚ? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

při použití peněz z prodeje nemovitosti na řešení vlastních bytových potřeb (do roku od přijetí peněz z prodeje) jste od placení daně z prodeje nemovitosti (resp. daně z příjmu ve výši 15% ze zisku) osvobozena.   

LG

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně daňového přiznání studenta, který měl za rok výdělek 157 750 Kč, všechny vydělané peníze vzešly ze smluv o dílo za uměleckou činnost. Jak přesně mám vyplnit daňové přiznání? Mám vyplnit přílohu č.1? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

příjmy ze smluv o dílo daní fyzické osoby 15% (právnické osoby 19%) a podnikatelé si mohou daňový základ snížit o skutečné náklady nebo paušál.

A

Dobry den, mohu se zeptat, kdyz jsem pracovala v CR cely leden 2019, a pak jsem byla do kvetna 2019 na Urade prace, ale nepobirala jsem od nej zadnou podporu nic, pouze jsem tam byla vedena - ma smysl podavat si v takoveto situaci danove priznani za toto obdobi? Predem dekuji za odpoved. Preji hezky den :)

Dobrý den,

určitě ano, neboť jste za jeden měsíc nevyčerpala celoroční slevu na dani na poplatníka (měsíčně lze čerpat pouze 2 070 Kč), kterou nyní v daňovém přiznání můžete uplatnit. Veškeré zaplacená záloha na daň z příjmu za leden 2019 Vám tak bude vrácena. Doporučuji náš článek Daň z příjmu za rok 2019.

M

Dobrý den, mám nárok na daňový bonus na dítě? Pracovní poměr 21 835 Kč, nemocenská 46 926 Kč, podpora v nezaměstnanosti 40 267 Kč. Započítává se nemocenská a PVN do příjmů?

Dobrý den,

na daňový bonus nárok nemáte, neb váš příjem za rok 2019 nedosáhl minimálně 6 násobku minimální mzdy (80 100 Kč). Počítají se pouze výdělky ze závislé nebo samostatné činnosti (zaměstnání nebo podnikání). Nepočítají se příjmy z pronájmu a dávky.

N

Pokračování dotazu č. 8845: Dobrý deň, rada by som sa opýtala čo presne tá "směrná hodnota" znamená. Ak by bol byt napríklad za 3 000 000 CZK a znalec by ho nacenil na 3 500 000 CZK tak by sa daň počítala zo sumy 3 500 000 alebo zo 75% tejto sumy alebo z kúpnej sumy 3 000 000?

Dobrý den,

směrná hodnota je něco jako zjednodušený posudek, který si na formuláři finančního úřadu můžete vyhotovit sama (čímž ušetříte peníze za posudek). Daň se vždy platí z vyšší částky (kupní cena nebo 75% posudek/75% směrná hodnota). 

Dobrý den, zdědila jsem pozemek po bratrovi. Malou část jsem vloni prodala státu na stavbu dálnice za cenu 768 Kč. Prodej se uskutečnil do 5 let po dědickém řízení. Musím letos tuto částku zahrnout do daňového přiznání ? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

do lhůty vlastnictví 5 let se v případě dědictví v rámci rodiny započítává i doba, po kterou nemovitost vlastnil zůstavitel.

N

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, aká je najvýhodnejšia cesta k zaplateniu dane z nadobudnutia nemovitosti. Čítala som niečo o znalcovi a že z toho sa počíta 75%? Je na tom niečo pravdy? Ďakujem

Dobrý den,

pokud jste nemovitost koupili za tržní cenu, pak je nejsnazší zaplatit 4% z kupní ceny a místo vypracování znaleckého posudku vyplnit přílohu k daňovému přiznání o směrné hodnotě. Znalecký posudek má smysl resp. je nutností pouze ve specifických případech (pokud např. kupujete zemědělskou půdu bez BPEJ).

M

Dobrý den, mám nárok na daň. bonus? Dne 18.1.2019 se mi stal pracovní úraz, který trval do 30.6. 2019. Od 1.7. 2019 do 31.12.2019 jsem byla vedena na úřadu práce.

Dobrý den,

na daňový bonus za děti má nárok každý, kdo nevyčerpal celou slevu na dani za děti a zároveň v roce 2019 měl příjem ve výši min. šestinásobku minimální mzdy (80 100 Kč). 

DK

Dobrý den, jak prosím odvedu daň za podnájem družstevního bytu? Modelový příklad: Nájemníci mi platí celkem 8 000 Kč, já zaplatím družstvu 4 000 Kč za nájem bytu, vodné, stočné, teplo, společné osvětlení chodby, úklid chodby atd. Budu tedy danit těch 8 000 Kč * 12 měsíců = 96 000 Kč (-30% výdajový paušál) nebo pouze 4 000 Kč * 12 = 48 000 Kč (-30% výdajový paušál)? Protože z 8 000 Kč okamžitě přeposílám právě ty 4000 Kč družstvu. Skutečný příjem mám tedy 48 000 Kč ročně. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

u zdanění pronájmu (podnájmu) stejně jako u jiné podnikatelské aktivity máte na výběr ze dvou možností: 

1) jako náklady uplatňujete výdajový paušál (30-80% dle typu podnikatelské činnosti, pro nájem platí sazba 30%) a neuplatňujete skutečné náklady

2) jako náklady uplatňujete skutečné náklady

Platby za nájemné je třeba rozdělit na samotné nájemné a zálohy na služby. Zálohy na služby nejsou vaším příjmem (jedná se pouze o zálohy na služby a energie, které později zúčtujete nájemníkům). Váš příjem je pouze nájemné. Co lze vést jako zálohy na služby a co nikoliv upravuje zákon (např. zálohy na služby, vodné, stočné, energie, plyn, teplo ano, fond oprav ne). 

Příklad: Byt pronajímáte za 8 000 Kč, z čehož nájemné činí 4 000 Kč a zálohy na služby a energie 4 000 Kč. Váš roční příjem je 48 000 Kč a vy můžete uplatnit buď paušál 30% nebo skutečné náklady (např. fond oprav, výdaje za jiné opravy v bytě, atd.). Pokud byste uplatnil 30% paušál, zaplatíte daň z příjmu ve výši 15% ze zisku 33 600 Kč.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti, daňové slevy a bonusy, snižování základu daně, jak podat daňové přiznání?Rychlé odkazy

Banky v ČR