Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #23322, Darování nemovitosti v rodině a darovací daň

Darování nemovitosti v rodině a darovací daň, Daně

9.4.2024 Daně

Dobrý den, někdo koupi nějakou nemovitost (dům, pozemek) a začne ji zhodnocovat. Po nějaké době ji chce takto jako dar věnovat někomu v rodině (dětem nebo svému sourozenci). Přihlíží se nějak k tomu zhodnocení? Je dána nějaká lhůta, ve které je převod umožněn a je tento převod zpoplatněn? Děkuji

Dobrý den,

pokud nemovitost koupíte za účelem zhodnocení a nesplníte ani jednu z podmínek pro osvobození (nemovitost vlastníte min. 10 let NEBO v ní bydlíte min. 2 roky NEBO peníze z prodeje použijete na řešení bytových potřeb svých nebo své rodiny), daníte zisk při prodeji. V případě daru v rámci rodiny neplatí nic dárce ani obdarovaný (musí jít o dar/bezúplatný převod).