Můžou manželé být společnými vlastníky účtu a co se stane po úmrtí jednoho z nich?

15.3.2021 Běžný účet

Dobrý den, mohou být jako vlastníci účtu s dispozičním právem uvedeni oba manželé? V případě úmrtí jednoho z nich by účet mohl dál fungovat a hradit tak plynule všechny výdaje které byly společné bez nutnosti změn? Např. u plateb SIPO a trvalých příkazů a pod? Nebo jak to jinak ošetřit?

Dobrý den,

jeden z manželů může být majitelem účtu a druhý disponentem (nemohou být dva disponenti a žádný majitel). Úmrtí disponenta nemá na majitele účtu žádný vliv. Naopak v případě úmrtí majitele zaniká disponentovi jeho právo s účtem nakládat.

Manželům doporučuji mít 2 běžné účty (každý svůj), aby v případě úmrtí jednoho druhý nezůstal bez peněz.