Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence

Exekuce a insolvence

ZADAT NOVÝ DOTAZ
K

Pokračování dotazu č. 9028: Děti nemáme. Zažádali jsme o insolvenci jako manželé. Jde mi o to, zda se k výpočtu sčítají všechny příjmy obou manželů dohromady a pak se provádí výpočet nebo u každého zvlášť. Také máme hypotéku, která asi bude částečně umořena z prodeje jí zastavené nemovitosti během insolvence. Neuhrazený zbytek hypotéky bude zahrnut jako každý jiný dluh v insolvenci? Děkuji

Dobrý den,

sčítají se příjmy na osobu (ne příjmy celkem za oba manžele) a každé osobě se stanovuje nezabavitelné minimum (ne celkové minimum za oba manžele). Banka pravděpodobně přihlásí svou pohledávku (nesplacená hypotéka) do insolvenčního řízení. Výtěžek z prodeje nemovitosti v bankovní zástavě půjde přednostně na úmor dluhu zajištěného věřitele (banky) a zbytek se bude standardně splácet ze srážek ze mzdy.

MM

Dobrý den, při společném oddlužení manželů jsme schopni splácet kolem 5 tisíc měsíčně. Po zvýšení nezabavitelné částky od 1.července 2020 spadnou naše splátky dle nové kalkulačky jen asi na 2500 Kč. Jak se to bude řešit? Děkuji

Dobrý den,

pokud nebudete schopni splácet měsíčně ani stanovené minimum, může Vám být insolvence ukončena. Proto doporučuji zvážit zvýšení příjmů nebo dobrovolné placení srážek aspoň v požadované minimální úrovni.

D

Dobry den, mam insolvenci, letos v zari mi bude koncit a v soucasne dobe jsem na uradu prace. Nasla jsem si privydelek ale insolvencni spravkyne mi ho bez mého vedomi  vzala. Chci se zeptat, jestli ma na to vubec pravo. Predem vam dekuji za odpoved.

Dobrý den,

insolvence je Vaše šance na nový začátek. 5 let se snažíte splácet maximum možného, žijete o chlebu a vodě a po té je Vám zbytek prominut. Proto Vám v insolvenci zůstává pouze tzv. nezabavitelné minimum, které se počítá z výše čistého příjmu a počtu vyživovaných osob. Např. z celkového čistého příjmu (podpora v nezaměstnanosti a příjem z brigády) 20 000 Kč by Vám bez dětí zůstávalo pouze 11 073 Kč. Pokud se zvýšil Váš příjem (přivýdělkem), pak se zvýšily i srážky - to je v pořádku. Nezapomeňte, že soud na návrh insolvenčního správce bude po 5 letech rozhodovat o tom, jestli jste splnila podmínky oddlužení či nikoliv (prominutí dluhů není automatické). Setrvávání na Úřadu práce po delší dobu při dnešní nulové nezaměstnanosti nemusí být hodnoceno příliš kladně.

D

Pokračování dotazu č. 9027: Ale když na to nemá vliv výše dluhů, tak by se mi musela splátka ke konci snížit, když na 5 let mám dluh 366 000 Kč. To by mi nemohli strhávat po dobu 5 let plnou vyšší splátky z 22 000 Kč čistého příjmu.

Dobrý den,

cílem insolvence je splatit co nejvíce co nejdříve. Pokud splatíte celý dluh dříve než za 5 let, skončí Vám insolvence dříve. Ale nelze požadovat snížení srážek s argumentem, že to za 5 let stihnete doplatit i s nižšími splátkami. Výše srážek je dána čistým příjmem a počtem vyživovaných osob. 

K

Dobrý den, máme podanou žádost o insolvenci jako manželé. Na několika kalkulačkách jsem zkoušela vypočítat čistý příjem, který nám zůstane, pokaždé vyšla jiná částka. Manžel má 2 práce. Je postup takový, že se sečtou tyto 3 příjmy dohromady a pak odečtou nezabavitelné částky a ze zbytku dlužníkům zůstane ještě 1 třetina? A ještě pokud se dluh sníží v případě prodeje nemovitosti v průběhu insolvence, která je v zástavě a stihneme za 3 roky uhradit ze zbylé části 60%? dluhu, je možné insolvenci tím pádem po 3 letech ukonči? Děkuji

Dobrý den,

pokud zvládnete během 3 let splatit min. 60% dluhů, bude insolvence ukončena po 3 letech a zbytek dluhů prominut. Výpočet nezabavitelného minima probíhá tak, že se každému sečtou všechny příjmy a zohlední se počet vyživovaných osob. Např. pokud by manžel celkově ve dvou zaměstnáních vydělával čistého 25 000 Kč, měl 2 děti a manželku (3 vyživované osoby), pak by mu zůstávalo 16 043 Kč.

P

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na částku, která mi zůstává z výplaty při insolvenci. V insolvenci jsem od 2019, měsíc srpen. Dotaz směřuji k novému výpočtu mzdy, kolik se v mém případě navýší nezabavitelná částka, když moje čistá mzda je cca 24 000 Kč, v prosinci a červnu s tzv. 13. a 14. platem dosahuje mzda výše cca 50 000 Kč. Momentálně mi zůstává něco kolem 12 000 Kč dle výše příjmu. Uvádím, že nemám děti a bydlím sám. Děkuji

Dobrý den,

z čistého příjmu 24 000 Kč Vám zůstává 12 406 Kč. Z příjmu 50 000 Kč by nezabavitelné minimum činilo 13 216 Kč (většina by tak šla na úmor dluhů).

P

Dobrý den, bylo mi schváleno oddlužení - insolvence. Chci se zeptat, jak se bere splátka při povolení oddlužení, jestli jako přednostní nebo podřízená. Děkuji

Dobrý den,

dělení pohledávek na přednostní/nepřednostní má vliv na výši nezabavitelného minima v exekuci (v insolvenci Vám vždy zůstává tzv. nižší nezabavitelné minimum odpovídající přednostní pohledávce). Podřízené pohledávky jsou v insolvenci uspokojovány až po uhrazení všech nepodřízených pohledávek (v praxi se tak na ně dostane málokdy).

TK

Dobrý den, mám exekuci za zdravotní pojištění a také za neuhrazené pokuty u dopravního podniku. Peníze tedy po mně chce více exekutorů. Nastoupil jsem do nové práce, kde jsem ještě nedokončil svůj první odpracovaný měsíc, ale už mi nadřízený sdělil, že dostali správu od nějakého exekutora s tím, že mi mají strhávat část mzdy a nechávat pouze nezabavitelné minimum. Musím si do konce měsíce založit účet, aby mi měli kam poslat zbytek mé výplaty. Dluhy budu splácet přibližně rok, pokud by mi strhávali jen ze mzdy a nechávali mi nezabavitelné minimum. Rád bych se zeptal na tyto otázky: 1.) Když mi exekutor "A" bude strhávat přímo ze mzdy a nechá mi zázrakem účet na pokoji, ale exekutor "B" mi účet zablokuje, jak se můžu proti tomuto zablokování bránit a popřípadě, jak dlouho to potrvá, aby jsem měl přístup alespoň k mému nezabavitelnému minimu? 2.) Když by si má přítelkyně založila druhý účet, kde by neměla své peníze, ale chodilo by tam pouze mé nezabavitelné minimum, může ho exekutor "A" či "B" zablokovat? Popřípadě, dalo by se odblokování v tomto případě řešit nějak rychleji než v případě, že by účet byl na mé jméno? 3.) Pokud by si má přítelkyně založila tento druhý účet pouze na mou výplatu, nebyl by nijak ohrožen její první účet, který používá ona a nejsou na něm žádné mé peníze?

Dobrý den,

exekutor Vám může blokovat i účet, na který Vám chodí pouze nezabavitelná část mzdy (Vy se následně můžete domáhat vylučovací žalobou navrácení peněz, ale je to proces na měsíce). Stejně tak exekutor může obstavit i cizí účet, kde se nalézají Vaše peníze (např. vedený na jméno přítelkyně). V ČR bohužel chybí institut chráněného účtu, který by dlužníky v exekucích nevylučoval z bezhotovostního platebního styku.

JB

Kdybych měl přivýdělek při insolvenci ve stravenkách nebo jiných naturáliích, musel bych je také odevzdávat ins. správci?

Dobrý den,

předmětem srážek ze mzdy v insolvenci jsou veškeré příjmy (peněžní i v naturáliích). U naturálních příjmů samozřejmě záleží na okolnostech (o jaké naturálie se jedná, trvá-li správce na jejich odvodu, atd.). Pokud byste např. pracoval na farmě a jako bonus dostával každý večer litr mléka, nikdo by Vám ho z důvodu nepřiměřených transakčních nákladů nezabavoval. Naopak pokud byste byl vyplácen čistě v poukázkách (stravenky či jiné dárkové poukázky, zejména ve vyšších hodnotách), insolvenční správce by si mohl část tohoto příjmu vyžádat.

K

Dobrý den, chci jít do insolvence, čistý měsíční příjem je 14 000 Kč. Podle kalkulačky mi bude zůstávat 9 072 Kč a pro potřeby insolvence půjde 4 928 Kč. Mám výměr výživného 1 200 Kč. Z čeho se bude hradit? Z částky která mi bude zůstávat 9 072 Kč nebo to půjde z částky 4 928 Kč? Děkuji.

Dobrý den,

částka 9 072 Kč odpovídá nezabavitelnému minimum bez vyživovaných osob. Máte-li vyživovací povinnost vůči svému potomkovi, pak by Vám při 1 dítěti mělo zůstávat 10 174 Kč a z tohoto zůstatku byste hradil výživné.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

exekuce, insolvence, osobní bankrot, oddlužení, zablokovaný účet a jiné nepříjemné životní situace, jak se zbavit dluhů?Rychlé odkazy

Banky v ČR