Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #8166, Identifikace klienta při zakládání účtu

Identifikace klienta při zakládání účtu, Banka

29.11.2019 Banka

Pokračování dotazu č. 8165: Dobrý den, děkuji za odpověď. Můžete prosím dát odkaz na konkrétní zákon, který přikazuje (a tedy i umožňuje) bankám uchovávat kopie občanského průkazu, nikoli tedy si jen na jeho základě ověřit totožnost? Pokud je to tak, jak tvrdíte, pak nechápu, proč se mi banka ptá na souhlas, když tento podle Vás vyplývá ze zákona. Pokud vím, tak mi banka nemůže odepřít službu, pokud nedám souhlas s uchováním údajů, který není nezbytně nutný k provozování služby. Zároveň je mi podezřelé, že jiné banky pro vedení účtu kopii mých dokladů nemají a nejsou tímto způsobem agresivní.

Dobrý den,

na poskytnutí bankovních služeb není právní nárok, banka Vás může odmítnout i bez udání důvodu. Pro identifikaci klienta nestačí pouze kontrola OP pracovníkem banky na pobočce. Pracovník by mohl chybovat nebo např. "přimhouřit oko" nad cizím OP, čímž by v krajním případě dopomohl k trestné činnosti (podvodníky velmi oblíbené zřídit si účet na cizí OP a pak např. inkasovat peníze od zákazníků a nedodávat zboží). O provedené identifikaci musí být pořízen záznam, k čemuž slouží právě ona kopie OP.

Pokud banka nevyžaduje kopii OP, provádí se záznam o identifikaci jiným způsobem (např. při založení účtu u Moneta Money Bank na dálku se musíte mimo jiné vyfotit, naskenovat OP a program pak kontroluje shodu fotky).

Skutečně v tomto žádnou záhadu nehledejte, není to nic mimořádného, banky pouze plní to, co po nich vyžaduje platná legislativa. V konečném důsledku je to pozitivní i pro Vás. Kdyby Vám někdo zcizil OP, výrazně se snižuje pravděpodobnost zneužití.