Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #5812, Jak rozdělit podnikání?

Jak rozdělit podnikání?, Daně

23.1.2019 Daně

Pokračování dotazu č. 5807: Dobrý den, včera jsem tu dával dotaz, ale chci se zeptat ještě jinak. S přítelkyní točíme videa na xvideos a zisk nám jde z reklamy (něco jako YouTube). A zajímalo by mě, jestli by v tomto případě šlo udělat sdružení s tím, že zisk bychom si dělili na půl. A kdyby ano, jak vlastně to sdružení založit? Stačí ústní dohoda s tím, že zisk si vždycky rozdělíme a oba si sami uděláme daňové přiznání? A jak to vysvětlit úřadům potom, že máme ústní dohodu.?

Dobrý den,

dělení podnikání z důvodu dělení zisku je v pořádku a lze tak učinit např. pomocí spolupracující osoby (např. se vše fakturuje na Vás a Vy následně můžete v rámci daní z příjmu převést 30-50% příjmů a nákladů na svoji přítelkyni/manželku). Dělení podnikání z důvodu vyhnutí se plátcovství DPH v pořádku není a stane se předmětem zájmu kontroly Finančního úřadu.

Příklad: S partnerkou provozujete hospodu. Můžete si dělit zisk a každý za sebe podávat daňové přiznání (kde každý uplatní své daňové slevy). Ale hospoda bude při obratu nad 1 mil. Kč vždy plátcem DPH. Provoz nelze rozepsat na více osob z důvodu snížení obratu pod 1 mil. Kč.