Když přestanu splácet, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, bývalému partnerovi dělám spoludlužníka, koupil si družstevní byt. Je to překlenovací úvěr. Chtěla bych se zeptat - když přestane platit, tak mu seberou byt? Nebo by mi mohli sebrat zahradu v osobním vlastnictví, která je psaná na mě? A nebo mám přepsat zahradu na syna? A nemohou mu jí pak sebrat? Děkuji mnohokrát za odpověď.

Dobrý den,

pokud úvěr přestanete splácet (je jedno, jestli je nesplácení vaší či partnerovou chybou - oba jste pro banku rovnocennými partnery nehledě na rozchod), banka úvěr zesplatní a bude chtít po vás obou okamžité navrácení půjčených peněz. Vy takto vysokou částku mít nebudete a jediným řešením pak bude prodej majetku účastníků úvěrové smlouvy. Těžko soudit, bude-li byt v družstevním vlastnictví dostatečnou hodnotou pro splacení dluhu. Převod majetku na syna by mohl být v případě nesplácení vyhodnocen jako účelové odklánění majetku před věřiteli. Takovéto převody lze zrušit zpětně až 3 roky.