Jak je zdaněna brigáda ve stavu nouze při DPP?

3.4.2020 Daně

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Pracuji jako servírka a momentálně vzhledem k situaci jsem doma. Našla jsem si ale brigádu, ve smlouvě mám DPP ve stavu nouze. Zajímalo by mě, jak je to se zdaněním. Jestli se to řídí jako klasická brigáda, tedy že se mi více vyplatí vydělat do 10 000 Kč nebo čím se to řídí?Případně kam se obrátit. Děkuji

Dobrý den,

DPP se daní i ve stavu nouze normálně, není zde nic mimořádného (do 10 000 Kč měsíčně se platí pouze srážková daň 15%, nad tuto částku běžné zdanění včetně zdravotního a sociálního). Kolik se Vám vyplatí vydělávat? Do částky 11 000 Kč díky slevě na dani na poplatníka (2 070 Kč/měsíc) žádnou daň neplatíte a sociální/zdravotní odvody pro DPP nad 10 000 Kč činí 11%. Pro výdělky kolem 10 000 Kč je určitě lepší mít na výplatnici 9 900 Kč než 10 900 Kč, nicméně s vyšším výdělkem si zkrátka více vyděláte a pro prvních cca 11 000 Kč plně využijete slevu na dani na poplatníka (o nic v tomto směru nepřijdete).