Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #20736, Mohu si pronajmout cizí účet?

Mohu si pronajmout cizí účet?, Běžný účet

20.2.2023 Běžný účet

Dobrý den, můj dotaz se týka toho, zda si lze legálně za jasně stanovených podmínek a za jasně stanoveným účelem domluvit na propůjčení bankovního účtu. Představuji si to tak, že se sepíše smlouva, kde bude uvedeno, kdo a komu bankovní účet propůjčí, na jak dlouho, za jakým účelem a případně za jakou odměnu. Například: Adam Novák souhlasí s tím, že Pavel Šmarda bude disponovat s bankovním účtem Adama Nováka po dobu 30 kalendářních dnů za úplatu xxxx Kč za účelem xxxxx. Po uplynutí této doby toto právo zaniká a nikdo jiný než vlastník bankovního účtu již s bankovním účtem němuž disponovat. Ano, vím že to rozporuje s podmínkami bank. Na druhou stranu, pokud se 2 lidi dobrovolně na něčem dohodnou, proč by to nemohlo fungovat? Auto nebo cokoliv jiného se dá půjčit za úplatu. Tak proč ne bankovní účet? Když banka zjistí, že s bankovním účtem disponuje třetí osoba na základě vzájemné dohody, hrozí něco horšího ze strany banky, než že vypoví smlouvu a zavře účet? Žádné nekalosti/půjčky/podvody/ obcházení věřitele v tom nejsou. Zatím jsem to dělal formou ústní dohody, nikomu za ta léta nevzniká žádná škoda ani újma. Rád bych to ale měl něčím podložené. Vím, že u některých bank existuje možnost být oficiálním disponentem, ale to mi nevyhovuje ani neřeší můj problém. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nic takového možné není, běžný účet za úplatu opravdu nikomu poskytovat nelze. Argument "když se 2 lidé na něčem domluví, nikomu do toho nic není" je zcela mimo. Podobně nelze za úplatu např. rozprodávat orgány, půjčovat zbraně k páchání trestné činnosti atd. Pokud s placeným půjčováním účtu nechcete páchat nekalosti, nenapadá mne jediný důvod, k čemu by takové jednání bylo vhodné. Banky nabízí vedení účtu zdarma všem. Proč byste si Vy měl pronajímat účet cizí osoby?