Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #4038, Ochrana před exekucí při oddlužení

Insolvenční návrh a vyrovnání debetu: Má přítelkyně právo na vrácení sirotčího a vdovského důchodu?

Dobrý den, má přítelkyně podala prostřednictvím právníka insolvenční návrh. Po zapsáni do insv. rejstříku běží lhůta pro přihlášení věřitelů. U KB a.s má půjčku a povolený devět. Na tento účet jí zasílá ČSSZ sirotčí a vdovský důchod. Banka ji tento důchod použila na vyrovnání debetu. Má na to právo nebo musí částku vrátit? Reklamovala to, ale právník KB to zamítnul. Jak se má bránit?

Dobrý den,

podáním návrhu na oddlužení se dočasně pozastavuje vykonavatelnost exekucí (exekutor může dál blokovat účet, ale neměl by z něj strhávat peníze - v případě schválení insolvence by pak exekutor musel všechny stržené peníze odevzdat insolvenčnímu správci na uspokojení přihlášených pohledávek). Ve Vašem případě ale nejde o exekutora nýbrž o banku, která si vyrovnala dluh z kontokorentu pravděpodobně v souladu s obchodními podmínkami. Je to stejné jako by si peníze z účtu stáhl inkasem např. dodavatel energií za plyn a elektřinu.