Můžu mít OSVČ jako vedlejší činnost, když mám kolísavý příjem z DPČ?

11.1.2023 Daně

Dobry den, pracuji na DPČ. Mohu mít podnikání jako vedlejší činnost, když moje hrubá mzda je v průběhu roku kolísavá? Např. leden budu mít na výplatě 22 tis. hrubého, únor budu mít 19 tis. hrubého, březen už budu mít méně třeba 11 tis hrubého. Odvádím sociální a zdravotní z DPČ. Lze za těchto podmínek udělat OSVČ jako vedlejší? Četla jsem v jedné Vaší odpovědi, že na DPČ/DPP že bych musela vydělávat min. 15 200 Kč hrubého měsíčně. Ale co když je to šest měsíců nad tuto částku a šest měsíců pod tuto částku? Mohu mít v tomto případě OSVČ jako vedlejší činnost? Děkuji

Dobrý den,

živnost se stává vedlejší činností v případě, kdy příjem ze zaměstnání je minimálně ve výši min. mzdy (pro rok 2023 tedy 17 300 Kč). Jakmile bude v některém měsíci vaše hrubá mzda nižší než 17 300 Kč, stane se vaše podnikání činností hlavní.