Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #6087, Podílové fondy a daň z příjmu

Podílové fondy a daň z příjmu, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%
24.2.2019 Akcie a investice

Dobrý den, po smrti tatínka jsem zdědila podílové fondy v České spořitelně. Podílové fondy jsou již přepsány na mne. Chtěla jsem peníze vybrat, ale banka si myslí (tedy není si jistá, je to jen její domněnka), že podmínkou, abych neplatila 15% daň, musí peníze zůstat ve fondech minimálně 3 roky. Nestačí, že tatínek měl fondy déle než 3 roky? Počítá se znovu od změny majitele? Z čeho se oněch 15% vlastně počítá? Je to ze zisku nad notářem stanovenou cenu fondů v dědictví? Děkuji za odpověď, banka si nevěděla rady. Hanka

Dobrý den,

daň z příjmu ve výši 15% se platí z čistého zisku (rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou). Od daní jsou osvobozeny příjmy z prodeje do 100 000 Kč ročně a všechny příjmy, pokud mezi nákupem a prodejem uplynuly min. 3 roky. Pokud jste fondy pouze zdědila a byly zakoupeny Vaším otcem před více než 3 lety, daň platit nebudete.