Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod

Podvod

ZADAT NOVÝ DOTAZ
HN

Dobrý den, měla jsem obdržet peníze na účet v České republice, ale bohužel jsem poslala špatný IBAN a poslala peníze. Když jsem žádala, aby změnili IBAN, tu chybu napravili. Ale teď po mně banka chce 2 000 tisíce euro jako pokutu. Může požadovat poplatek za to, že zrušili jednu platbu a udělali další platbu?

Dobrý den,

jedná se o klasický podvod. Neznámý cizinec ze zahraničí Vám slíbil peníze (dědictví, za pomoc s praním špinavých peněz, atd.) a teď z Vás bude jen tahat peníze pod smyšlenými záminkami (bankovní poplatky, daně, cla). Podvodníci umí dokonale naaranžovat konverzaci s bankou, web, emaily, takže máte pocit, že si píšete s bankou.

TS

Dobrý den, přes bazar onlinejsem kontaktovala jednoho prodejce ohledně koupě elektroniky, kterou nabízel. Platbu chtěl zaslat na účet kolegy do Anglie (protože prodávající ještě nemá bankovní účet od zaměstnavatele), kde je prodávající údajně nyní na služební cestě. Zaslala jsem částku 4 500 Kč v eurech, pán mě ujišťoval, že balík odeslal přes službu GLS a že dorazí v pátek či pondělí. Sledovací kód jsem nedostala, v pondělí také nic nedorazilo. Pán zareagoval na mé e-maily až v pondělí a následující den mě ujišťoval, že mu kurýr poslal zprávu, že mi bude ve středu elektronika doručena. Samozřejmě do teď nic nepřišlo, pán nereaguje na e-maily. Je mi podezřelé, že pán nechtěl mé telefonní číslo kvůli zásilce a že mi neposkytnul i přes mé naléhání sledovací kód. Jenže mě mate, že u další elektroniky na webu má vyfocenou fakturu od zakoupení zboží. Myslíte, že by se mohlo jednat o podvod?

Dobrý den,

samozřejmě se jedná o podvod, fotku faktury dnes zvládne na počítači vyrobit každé malé dítě. Bazarové zboží nakupujte jen na portálech s hodnocením prodávajících (Aukro, eBay), kde je minimální riziko podvodu (a jen od prodávajících se špičkovým hodnocením). Nakoupit na anonymním bazaru za tisíce korun a poslat peníze předem do zahraničí, to je na 99% podvod. Na takovýchto bazarech kupujte max. drobnosti za pár korun. 

KM

Dobrý den, můj dotaz velmi krátky, ale dosti závažný. Vzala jsem si úvěr 100 000 Kč na svého již bývalého přítele a na bývalou "tchýni", cca 500 000 Kč. Vše bylo online po internetu, a peníze jsem použila na zaplacení svých dluhů a na hraní automatu, casino na internetu. Ted vše prasklo, on i tchýně o všem vědí a nevím co teď bude. Co mi může hrozit v případě trestního oznámení a předání k soudu? Děkuji

Dobrý den,

v případě úvěrového podvodu s takto rozsáhlou škodou hrozí i odnětí svobody. Samozřejmě budete muset všechny peníze vrátit a soud Vám nepovolí osobní bankrot.

MZ

Dobrý den, pravděpodobně jsem naletěla pododníkům v záležitosti obchodování kryptoměn na internetu. Zaregistrovala jsem se na portále, vyplnila os. údaje (jméno, adresa, kontakt, dat. narození) a zadala platbu kartou. Dále jsem poslala kopii řidičského průkazu a fotku části dokumentu, kde byla moje adresa (jednalo se o informaci o zrušení pojistné smlouvy, na fotce byla pouze hlavička - tzn. má adresa a adresa pojišťovny). Odeslané peníze už neuvidím, s tím jsem smířena (naštěstí se nejednalo o vysokou částku...). Teď mě jenom straší možnost zneužití os. údajů - mohou být poskytnuté údaje zneužity např. k půjčce popř. k čemu dalšímu? Co mohu udělat pro to, aby k tomu nedošlo? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

samotná kopie řidičského průkazu pro sjednání úvěru nestačí. Vždy jsou vyžadovaný 2 doklady totožnosti, přičemž jedním z nich musí být u občanu ČR občanský průkaz (u cizích státních příslušníků cestovní pas). 

R

Děkuji za předchozí odpověď a ještě mám prosím otázku. Zda tedy i na částku například ve výši 100 tisíc dolarů či euro, které mají přijít na běžný účet banky i když vedený v eurech či dolarech, stačí tento běžný účet. Pokud by tedy byla potřeba mít jiný účet, jaký by byl vhodný? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

na přijetí i takto vysoké částky (2,3 mil Kč) žádný speciální účet nepotřebujete. Banky se liší pouze poplatky (někde Vám za příchozí platbu naúčtují třeba jen 0-100 Kč, jinde i 1 500 Kč - záleží na měně platby a zemi odesílatele). Při přijetí EUR/USD platby na účet vedený v EUR/USD nedojde k žádné měnové konverzi.

KJ

Dobrý den, v srpnu jsem na e-shopu objednala a zaplatila zboží, které mi ve slíbené 30 denní lhůtě nepřišlo a na tel dotaz mi byli sděleno, že se zboží "zaseklo" na celnici. Po další mailové komunikaci jsem se v říjnu dozvěděla, že internetový obchod zkrachoval a po účetní závěrce mi do 30 dnů bude částka vrácena. Koncem listopadu na tel ani na mail již nikdo nereaguje, peníze zpět nepřišly, zboží nemám. Jak mám nadále postupovat? Bohužel jsem platila převodem, chargeback tedy možný zřejmě není. Děkuji.

Dobrý den,

pokud prodejce zboží odeslal a zaseklo se na celnici, pak Vám zboží po vyřízení celní procedury mělo přijít (nebyl důvod vracet peníze). Při krachu eshopu naopak není moc z čeho vrátit peníze (ty eshop nemá, proto zkrachoval). Celé to na mne působí spíše jako podvod, kdy prodejce od počátku neměl v úmyslu zboží dodat a jen hledal neustálé výmluvy. 

Podvod se standardně hlásí na Policii ČR, pohledávky za zkrachovalým eshopem do insolvenčního řízení. V případě zahraničního podvodníka (nebo zkrachovalého eshopu) ale můžete mít problém domoci se efektivně svých práv.

N

Potřebuji vědět jak zaslat eura na soukromý účet u Alfa bank v Rusku, vážná životní situace, nejlépe ještě dnes. Děkuji

Dobrý den,

doporučuji důkladně zvážit, zda-li se nejedná o podvod. Vždy když nám někdo píše, že potřebuje urychleně převést peníze do Ruska z důvodu vážné a akutní životní situace, vyklube se z toho stejný příběh. Neznámá žena z Ruska Vás kontaktovala přes email, stala se Vaší virtuální přítelkyní, přislíbila Vám, že za Vámi časem přijede...a teď z Vás bude jen tahat peníze pod smyšlenými důvody (zdravotní komplikace v rodině, atd.).

LK

Dobrý den, přes inzerci se mi ozval zájemce z Nizozemí, měl zájem o nabízené hodinky v hodnotě 10 000 Kč, můj požadavek zněl "připsat peníze na můj účet (KB), pak hodinky odešlu na holandskou adresu". A dotaz: Přišlo mi avízo z ORIGIN BANK, že přijali od jmenovaného zájemce částku 10 000 Kč a čekají na potvrzení o odeslání zboží. Byl uveden mai , logo banky atd. (ORIGIN BANK ONLINE PAYMENT NOTIFICATION SYSTEM). Bylo uvedeno také ID transakce, Swift kód atd. Celá věc na mě působí nekorektně, prosím o radu, jak se k věci postavit. Díky a zdravím

Dobrý den,

jedná se o klasický podvod. Falešnému zájemci nejde vůbec o hodinky. Po odeslání zboží by z Vás začal pod různými záminkami tahat peníze. Opět by zfalšoval korespondenci s bankou a jejím jménem by Vám psal, že ještě musíte zaplatit další peníze za smyšlené poplatky, atd. 

JS

Prosim o radu. Znamy me pozadal, zda by si nemohl na muj ucet posilat penize za zbozi. Tvrdil ze je internetovy obchodnik s elektro. Rikal ze asi tak na dva tydny. Penize zacaly chodit na muj ucet a ja kazdy vecer jsem mu to odesilala do smenarny. Po 8 dnech mi banka zablokovala ucet. Za 3 dny mne volala Policie a bylo mi sdeleno, ze penize bral a zbozi neposlal. Ucet mam zablokovany 3 tydny a naskocil tam minus 360 000 Kc. To je soucet penez, ktere jsem poslala do smenarny. Proc tam naskocil ten minus, kdyz ja bance nic nedluzim? Na Policii mi bylo sdeleno, ze ucet bude dlouho zablokovany. Na muj dotaz, ze jsem uz 3 tydny bez penez, ptala jsem se, jestli si muzu vybrat duchod. Bylo mi sdeleno ze ne. Podotykam, ze to je muj jediny ucet a vsechny svoje penize mam tam. Musim prece z neceho zit. Poradte. Dekuji. Ten znamy je v USA.

Dobrý den,

podílela jste se na podvodu, kdy bylo mnoha zákazníkům odcizeno 360 000 Kč. To je poměrně závažná trestná činnost a nyní nesete následky. Tomu co jste dělala Vy (přijímala peníze od okradených a posílala je dále) se říká legalizace výnosů z trestné činnosti, lidově praní špinavých peněz. Peníze nedlužíte ani tak bance jako okradeným. Doporučuji Vám si najít dobrého právníka, neboť za tuto trestnou činnost hrozí i trest odnětí svobody. 

Ohledně Vašeho známého v USA. Nebylo to spíše tak, že Vás zcela neznámý cizinec kontaktoval přes email a buď se snažil se stát Vaším přítelem nebo Vám slíbil nějaké peníze? Přece dospělý rozumný člověk nemůže takovému neznámému poslat 360 000 Kč nebo svolit k participaci na podvodu. Je to stejné, jako kdyby Vás angažoval prodejce drog s tím, že on bude distribuovat drogy a Vy inkasovat peníze, které mu na konci každého dne pošlete. 

J

Okradli ma na bazare. Poslal som im peniaze vopred no tovar mi nedosiel a neozyvaju sa. Poslal som sumu 280 EUR do CR. Viem ze som urobil velku chybu no nepripadalo mi to vtedy ako podvod. Ako to riesit dalej? Cital som nieco ako bezdvovodne obohatenie.

Dobrý den,

v tomto případě se nejedná o pouhé bezdůvodné obohacení se ale je to přímo podvod (závažnější právní kvalifikace). Podejte trestní oznámení na Policii. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

nekalé obchodní praktiky na hranicí zákona, podomní prodej, prodej po telefonu, MLM (multi-level marketing), předváděcí akce, šmejdi, nedodané zboží, internetové bazary, tajemná dědictví v zahraničí, jak z nás podvodníci tahají peníze?Rychlé odkazy

Banky v ČR