Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #11976, Proč kupní cena pozemku roste?

Proč kupní cena pozemku roste?, Reality

Sjednejte si hypotéku online
2.12.2020 Reality

Dobrý den, před čtyřmi lety jsme chtěli dokoupit k RD zahradu a obecní úřad nám tehdy poslal kladnou odpověď a cenu 15 000 Kč za plochu 280 m2, tedy 54 Kč/m2. Bohužel jsme si tehdy odkup nemohli dovolit z důvodu rozsáhlé rekonstrukci domu. Teď jsme to chtěli dokoupit, ale cena vzrostla na 300 Kč/m2 a celková cena na 84 000 Kč. Jak je to možné? Na úřadě mi řekli, že je to stavební pozemek! Na katastru nemovitostí je tento pozemek je označen jako ostatní plocha, a způsob využití ostatní komunikace. Můžete mi nějak vysvětlit? Děkuji.

Dobrý den,

možný způsob využití pozemku řeší územní plán obce, nikoliv zapsané aktuální využití na katastru. Není tedy až tak podstatné, co je na katastru u pozemku zapsáno (zahrada, ostatní plocha nebo třeba pole). Lze-li na pozemku dle územního plánu stavět, pak je stavební (a má hodnotu stavebního pozemku).

Ceny realit v posledních letech prudce rostly (i o více než 20% ročně), tedy za 4 roky se mohla hodnota pozemku, bytu či domu i zdvojnásobit. Nevím v jaké lokalitě se nachází váš pozemek, ale cena 47 Kč/m2 se mi zdá nepřiměřeně nízká i na poměry roku 2016 (to má blíží k prodejní ceně pole za vesnicí a ne k zahradě v obci vedle vašeho RD, na které lze stavět).

Nezapomeňte, že obec nemá povinnost Vám svůj pozemek prodat a cenu si prodávající může stanovit dle svého uvážení (je pouze na kupujícím, zdali ji akceptuje). Obec musí postupovat s péčí řádného hospodáře a nemůže prodávat pod tržní cenou. Pokud pozemek chcete, příliš bych s koupí neváhal (obec může kdykoliv přestat své pozemky prodávat a cena 300 Kč/m2 je velmi slušná i na poměry nejmenších obcí v ČR).