Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #4232, Roční zúčtování daně

Roční zúčtování daně, Daně

22.1.2018 Daně

Dobrý den, kolik mohu dostat při ročním vyúčtování daní nazpět v případě, že jsem od 1.1. 2017 byl na nemocenské do 2.6., od 3.6. do 31.8. zaměstnání s výdělkem cca 74 tisíc hrubého a od 1.9. na úřadu práce do konce roku. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

z výše uvedeného předpokládám, že jste byl zaměstnán 3 měsíce s měsíční hrubou mzdou 25 000 Kč. Měsíčně jste tak na zálohách na daň z příjmu platil 2 955 Kč (daň 5 025 Kč - sleva na poplatníka 2 070 Kč). V rámci ročního zúčtování daně z příjmu tak máte nárok na vratku 3x 2 955 Kč =  8 865 Kč (tedy všech záloh na daň, které jste odvedl), neboť máte nárok na daňovou slevu na poplatníka až 24 840 Kč ročně (nárok máte na celou slevu, přestože jste pracoval jen menší část roku). Pokud byste měl děti, získal byste i daňový bonus (který je vázán na minimální roční výdělek 66 000 Kč).