Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #8182, Rozchod a vypořádání majetku

Rozchod a vypořádání majetku, Osobní a rodinné finance

VL

Dobrý den, koupil jsem si s partnerkou byt, vzali jsme si společně hypotéku, vše jsem dal dohromady a zařídil, do čehož jsem vložil nemalé finanční prostředky, ale rozešli jsme se po necelém roce. Po osobních sporech a tahanicích jsme se domluvili, že tam bude nadále pobývat partnerka, která mě vyplatí částkou 450 000 Kč. Je toto osobní vyrovnání povinné nějakou formou danit? Vím, že někdo danil, jiný ne. Vím, že je to událost relativně čerstvá, a že jsem tam bydlel necelý rok. Zajímalo by mě jen, zda není nějaká možnost osobního vyrovnání s notářsky ověřeným podpisem - peníze, které žádám jsou de facto ty, které jsem do toho vložil + něco málo s nabytí ceny nemovitosti. Jdou z kapes ex-partnerky. Co, jak a v jaké daňové výši musím či nemusím danit, prosím? Děkuji, pěkný den.

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

je-li mezi nabytím a prodejem nemovitosti méně než 5 let (nebo jste v nemovitosti bydlel méně než 2 roky), platíte daň z příjmu (15%) ze zisku (rozdíl mezi nabývací a prodejní cenou - což může být se započtením všech nákladů např. i 0 Kč). U notáře či právníka si samozřejmě za úplatu můžete nechat sepsat zcela libovolnou dohodu, ale možná by stačilo sepsat vše na papír a nechat ověřit podpisy na Czech Pointu (to je za 30 Kč/podpis). Záleží na Vaší zručnosti v přípravě dohod a případně míry dobré vůle/přístupu obou.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

1.6.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Ani koronavirus nás nezastaví! Přesně to si mohou říct poskytovatelé hypoték na českém trhu. Jen v dubnu uzavřeli víc než 6 700 nových smluv a klientům půjčili téměř 18 miliard korun. Tedy o 3 miliardy víc než loni stejnou dobou.

Pořizujete si investiční zlato? Zkuste investiční mince místo slitků

Pořizujete si investiční zlato? Zkuste investiční mince místo slitků

29.5.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Do čeho investovat v době krize, či pro případ další krize? Opět se jako dobrá investice ukázaly drahé kovy – konkrétně zlaté slitky.

Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?

Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?

27.5.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

O 20 % a víc. Tak hluboko klesly v posledním půlroce světové akciové trhy. Na vině je pandemie koronaviru COVID-19, opatření jednotlivých států a panika, kterou tato situace vyvolala. Znamená to, že je lepší na investice do akcií zapomenout nebo se na ně naopak zaměřit? Odpověď není zcela jednoznačná…

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

M

#10294, Způsobil jsem škodu v insolvenci, Exekuce a insolvence, 1.6.2020

Dobrý den, jsem v insolvenci asi rok a půl a nedávno mi přišel dopis z brigády, kde po mně chtějí peníze za poničené auto cca 5 000 Kč. Chci se zeptat, jestli to mám zaplatit nebo se to dá započítat do insolvence. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, tuto škodu je třeba zaplatit. Insolvence řeší pouze vaše dluhy vzniklé před vyhlášením osobního bankrotu. Závazky vzniklé po tomto datu je třeba řádně hradit a nelze je po skončení insolvence prominout.

DN

#10293, Hypotéka po insolvenci, Hypoteční poradna, 1.6.2020

Dobrý den, mohla by mi sestřenice ručit za hypotéku RD, když začala teď pracovat, ale má smlouvu na dobu neurčitou? Nebo mohl by jít do hypotéky se mnou manžel (jako spolužadatel), když mi v březnu 2020 skončila insolvence? Hypotéka by byla na psána na mě. Děkuji

Dobrý den, od momentu úspěšného ukončení insolvence Vám nikdo dalších 3-5 let peníze nepůjčí. O hypotéku tak budete moci žádat nejdříve za 3 roky.

JS

#10292, Zablokoval se mi přístup k účtu, Banka, 1.6.2020

Dobrý den, mám zablokovaný účet z důvodů špatného hesla. Jde účet odblokovat třeba když zavolám na infolinku nebo musím někam na pobočku? Děkuji

Dobrý den, v případě blokace internetbankingu z důvodu chybně zadaného nebo zapomenutého hesla doporučuji navštívit nejbližší pobočku vaší banky, kde Vám heslo vyresetují.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 10 200 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR