Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #15311, Rozmyslel jsem si refinancování

Rozmyslel jsem si refinancování, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, v červnu jsme podepsali refinancování hypotéky. Aktuální hypotéka nám skončí příští rok v březnu. Už jsme byli udělat i zápis na katastru. Naskytl se nám pozemek a přemýšlíme, že bychom příští rok stavěli. Byt bychom prodali. Jak to nejlépe provést? Dočetl jsem se, že když vypovím podepsanou novou refinancovanou hypotéku, i kdyz jsme ještě nečerpali, tak tam bude pokuta tuším 4 % z celkové hypotéky. Pak jsem se dočetl, že kdybych počkal až přejdu na tu novou hypotéku a tu zrušil, tak to by bylo jen 1 %. Z to mi vyplývá vydržet ještě toho půl roku na tu novou hypotéku, je to tak? Nebo jsou ještě další možnosti? Dekuji

Dobrý den,

za nenačerpání hypotéky účtují banky poplatek až 5% z nevyčerpané částky. Za předčasné splacení hypotéky mimo konec fixace mohou banky dle Zákona o spotřebitelském úvěru účtovat max. 1% (max. 50 000 Kč). Tento strop však platí jen pro situace, kdy od podpisu smlouvy uplynulo min. 24 měsíců. Některé banky účtují pouze symbolických 1 000 Kč, jiné i vyšší částky nad rámec Zákona o spotřebitelském úvěru, resp. dovysvětlení ČNB (pak by bylo nutné se s bankou soudit).