Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #9049, Sankce za předčasné splacení hypotéky

Sankce při refinancování hypotečního úvěru ve fixačním období - Je oprávněná banka požadovat tak vysokou sankci?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, dovolujeme se na Vás obrátit s dotazem týkajícím se výše sankce při refinancování hypotečního úvěru ve fixačním období. Banka nám ve Vyčíslení a potvrzení výše předčasné splátky v únoru 2020 potvrdila, že Účelně vynaložené náklady při předčasném splacení jsou ve výši 86 tis. Kč. Do účelně vynaložených nákladů byly započítány tyto položky: úrokové náklady. Předčasná splátka jistiny Úvěru: 2,4 mil. Kč. Smlouva o hypotečním úvěru byla v bance sepsána v listopadu 2018. Platnost sjednané zapůjční úrokové sazby do: listopadu 2025 (fixační období 7 let). Dle hypoteční specialistky se zákonná sankce max. 50 000 Kč vztahuje pouze na hypotéky, které jsou čerpané před déle jak dvěma lety a doplácí se z důvodu prodeje nemovitosti (nikoliv refinancování). Prosíme Vás tímto o radu, zda má banka nárok požadovat sankci v této výši. Velice děkujeme

Dobrý den,

pokud jste uhradili 12 řádných splátek hypotéky, vztahují se Vás pravidla o maximální sankci za předčasné splacení úvěru mimo výročí fixace (max. 1% ze splácené částky, max. 50 000 Kč). V případě mimořádných životních událostí (rozvod, úmrtí) se navíc od sankce upouští. Není podstatné, kdy byla smlouva podepsána, ale jak dlouho splácíte řádné splátky (nikoliv pouze úrok z nedočerpaného úvěru). Máte-li za sebou 12 řádných splátek, sankce může být ve Vašem případě max. 24 000 Kč.