Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #5707, Smlouva o dílo a daň z příjmu

Daňové přiznání po uzavření smlouvy o dílo: Jak postupovat a zda se vyplatí registrovat jako OSVČ?

8.1.2019 Daně

Dobrý den, v loňském roce jsem uzavřela smlouvu o dílo ve výši 45 520 Kč. V době podpisu smlouvy jsem byla nezaměstnaná, od července pobírám peněžitou pomoc v mateřství, od 1. února přecházím na rodičovský příspěvek. Smlouva je rozdělena na dva milníky. První milník už uplynul loni, bylo mi vyplaceno 15 000 Kč. Druhý milník má být dosažen v dubnu, zbývá tedy vyplatit částku 30 520 Kč. Musím pak podávat daňové přiznání? Bylo by výhodnější zaregistrovat se jako OSVČ (pokud je to vůbec možné, když loni jsem OSVČ nebyla)? Jde o jednorázovou akci, další takové smlouvy nemám a neplánuji. Děkuji, Z. Sochorová

Dobrý den,

příležitostné příjmy do 30 000 Kč jsou od daně osvobozeny, tedy můžete buď uzavřít dodatek ke smlouvě o snížení ceny druhého milníku na 29 999 Kč nebo podat daňové přiznání. Dodavatelem ve smlouvě není OSVČ, tedy zřizovat si nyní OSVČ pro plnění druhého milníku by znamenalo vše přesmluvnit. Jako OSVČ byste stejně musela daňové přiznání podat, tedy toto řešení by Vám navíc přineslo pouze další administrativu.