Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #17712, Syn nám vybral peníze z účtu

Syn nám vybral peníze z účtu, Běžný účet

23.4.2022 Běžný účet

Dobrý den, poskytli jsme s manželem synovi dispoziční právo k účtům a generální plnou moc. Měl se starat o naše platby. To vše od roku 2015. Je pravda, že vše bylo vždy zaplaceno a když jsme potřebovali peníze, dostali jsme je. Teď jsme zjistili, že předváděl peníze i na účet své manželky, nějaké peníze zase zpět na naše účty a prováděl různé jiné platby. Na účtech nic nemáme a myslíme si, že naše příjmy byly vyšší než výdaje. Tvrdí, že dělal vše dobře a nechce se s námi dále bavit. Můžeme se s ním soudit?

Dobrý den,

banky archivují data zpětně min. 10 let, tedy nebude těžké prokázat, že vaše příjmy byly vyšší než vaše výdaje (rozdíl byste měli mít na účtu). Nicméně Vy jste synovi dali dispoziční právo dobrovolně. Dobrovolně jste tak synovi řekli "můžeš nakládat s našimi financemi dle svého uvážení". V případě soudního sporu byste tak synovi museli prokázat, že peníze zasílané např. na účet jeho manželky nebyly použity ve váš prospěch či v rozporu s vašimi pokyny. A to se prokazuje velmi obtížně.

Naše poradna je plná podobných příběhů. Osobně vůbec nechápu, proč senioři za života převádějí své majetky (peníze, nemovitosti, auta, přístupy k účtům, atd.). na své děti či jiné rodinné příslušníky. I kdyby Vás syn nechtěl vyloženě okrást, mohl skončit v exekuci, mohlo dojít k jeho úmrtí (peníze by dědila jeho žena/děti, nikoliv vy, atd.). Takové jednání je velmi rizikové, nezodpovědné a zcela zbytečné.