Proč může Íránec založit firmu, ale nemůže založit účet pro právnickou osobu?

17.3.2018 Běžný účet

Pokračování dotazu č. 4470: Díky za odpověď. Nicméně ani tak mi nejde o účet pro fyzickou osobu, ale o účet pro právnickou osobu vlastněnou Íráncem. Z logiky věci - jak může český právní systém dovolit založit Íránci vlastní firmu, když mu pak nedovolí založit účet pro právnickou osobu?

Dobrý den,

český právní systém nezakazuje otevírání bankovních účtů Íráncům. To banky si dle svých interních kritérií vybírají klienty. Na poskytnutí bankovních služeb není právní nárok, banka může kohokoliv odmítnout i bez udání důvodu. Občané EU a obecně ostatních evropských a západních zemí nemají s otevřením účtu v tuzemsku problém. Naopak lidé ze zemí, kde je horší vymahatelnost práva (Afrika, Blízký východ, atd.), mají situaci komplikovanější. A pak jsou země na sankčním seznamu EU (Severní Korea, atd.), pro jejichž občany platí značná omezení. Írán má na tomto sankčním seznamu stále přes 10 omezení. Pro banku je výhodnější Íránce odmítnout, neboť jeho prověřování (nedopouští-li se činností, jež mu sankční seznam zapovídá) může být velmi nákladné. Stejně jako banky odmítají notorické dlužníky (je s nimi více práce než užitku), obvykle odmítají i klienty z problematických zemí.