Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #6845, Vlastním cestu zatíženou věcným břemenem

Vlastním cestu zatíženou věcným břemenem, Reality

Sjednejte si hypotéku online
18.6.2019 Reality

Dobrý den, zdědil jsem cestu k domu, která vede kolem zahrádkářské kolonie. Cesta je zatížená věcným břemenem chůze a jízdy. Břemen je 40. Můžu po zahrádkářích požadovat peněžitý příspěvek na údržbu cesty nebo nájem? Cesta je nezpevněná, sypaná štěrkem. Děkuji

Dobrý den,

nájem požadovat nemůžete, neboť cestu zahrádkářům nepronajímáte (oni k ní mají pouze zapsané věcné břemeno ve svůj prospěch, které nabyli úplatně). Ani na příspěvek na údržbu nemáte právní nárok, ale zde bych spíše zkusil apelovat na sousedskou solidaritu a společný zájem ("když mi přispějete na údržbu, cestu opravím").