Vnuk vykradl babičce účet, Běžný účet

18.4.2023 Běžný účet

Dobrý den, má maminka má běžný účet u banky včetně internetového bankovnictví. Bohužel má i špatného vnuka, který ji chodí navštěvovat i při té příležitosti i využije její nepozornost a stáří a převede si na účet svých kamarádů peníze. Je tedy udělán platební příkaz z internetového bankovnictví a podepsán/stvrzen klíčem banky. Matka toto nahlásila na policii, dostala i protokol, následně se i vnuk přiznal, jenže k tomu už nemá nic písemného. Může matka nárokovat u své banky tyto převody jako neoprávněnou platbu? Pokud ano, jak postupovat a co je třeba k tomu doložit? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka ručí obecně jen za škody, které sama způsobila (pokud by např. byla realizována platba bez patřičné autorizace). Banka určitě nemůže nahrazovat škody způsobené nevychovaným vnukem - škodu je třeba vymáhat po pachateli (vnukovi). Z pohledu banky proběhlo vše v pořádku - platby byly autorizovány. Pochybila také babička, která dala k dispozici své přihlašovací údaje a telefon vnukovi. Toto je zcela v rozporu s obchodními podmínkami banky.