Jak založit bankovní účet pro cizince s pracovním vízem v ČR?

16.11.2018 Běžný účet

Dobry den, nasla jsem na webu banky.cz dotaz ohledne zalozeni uctu pro cizince z Iranu, pokud by se chtel stat podnikatelem a vy jste odpovidal, ze nejspise zadna banka mu bezny ucet nezaloze. My mame novou zamestnankyni, ktera ma pracovni vizum na 2 roky a chtela by si otevrit bankovni ucet, aby ji chodila vyplata v CZK. Ma dva zahranicni ucty v UK a v Nizozemi, ale je pro ni trosku nesmyslne aby ji vyplata chodila do UK a tady si vybirala penize v hotovosti atd. Vsichni nasi zamestnanci z ciziny nikdy zadny problem se zakladanim uctu nemeli napr. ze Syrie a pod. Byli jsme v ruznych bankach jako Ceska sporitelna, Komercni banka, CSOB a pod. Chci se Vas zeptat a poprosit, zda by jste mi nemohl doporucit nejakou banku nebo poradit jak postupovat v tomto pripade. Moc dekuji za odpoved.

Dobrý den,

pro občany EU není problém si zřídit běžný účet v jakékoliv členské zemi (Vy si můžete otevřít účet ve Francii, Španěl v ČR, atd.). Pro cizince ze zemí mimo EU je otevření účtu komplikovanější a hlavně není nárokové (banky takové klienty obsloužit nemusí). Írán může být velmi problematický, neboť je na sankčním seznamu US. Obvykle bývají shovívavější právě větší banky jako KB, ČS, ČSOB atd. Pokud jste zde neuspěla, Vaše šanci u ostatních bank jsou bohužel spíše nižší.

Dle AML legislativy (proti praní špinavých peněz a financování terorismu) musí banky prověřovat podezřelé transakce a hlásit je Finančně analytickému útvaru MF. U klientů ze zemí Blízkého východu je bohužel počet těchto transakcí nezvykle vysoký. Banky pak nejsou ochotny poskytovat služby takto potenciálně problematickým klientům (možné komplikace jim za to nestojí).