Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #17550, Zaměstnavatel nechce vystavit POZP

Zaměstnavatel nechce vystavit POZP, Daně

6.4.2022 Daně

Dobry den, rok 2021 jsem pracovala cely leden. Od 8. unora jsem byla na neschopence skrze rizikove tehotenstvi. Od zari na materske. Z prace mi kazdy mesic prisel papir, kde je polozka sleva na poplatnika a castka a dalsi polozka zvyhodneni na dite (jsem pestounem) a castka. Mzdova ucetni mi rekla, ze jsem dane neodvadela. Proc tedy poslany papir s danou polozkou sleva poplatnika? A proc mi ucerni tvrdi, ze papir k danim nepotrebuji, kdyz jsem leden odpracovala? Podotykam jeste, ze dane mi nedelaji v praci, ale nekdo jiny, dekuji.

Dobrý den,

přestože jste měla zdanitelný příjem pouze v lednu (nemocenská ani mateřská se v DP neuvádějí), máte nárok na POZP (Potvrzení o zdanitelných příjmech), které Vám mzdová účtárna zaměstnavatele vystavit musí. Pokud jste měla za leden příjem vyšší než 15 000 Kč, máte povinnost podat daňové přiznání.