Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #10917, Zdanění brigád při studiu

Zdanění brigád při studiu, Daně

8.8.2020 Daně

Dobrý den, studuji na VŠ a k tomu jsem tento rok vydělala více než 70 000 Kč (smlouvy o dílo). Loni jsem daňové přiznání nepodávala. Letos bych asi měla. Co vše bych měla udělat? Je výhodnější si pro příští rok založit OSVČ? Je mi 23. Děkuji.

Dobrý den,

daňové přiznání jste povinna podat za každý kalendářní rok, ve kterém jste měla nepříležitostné příjmy nad 30 000 Kč (přestože může být daňová povinnost nulová). Většina studentů se nepodáváním daňových přiznání připravuje o nemalé peníze, neboť typicky mají mnoho krátkodobých DPP/DPČ příjmů během prázdnin, ze kterých odvádějí zálohy na daň a v rámci daňového přiznání a využití plné slevy na poplatníka (24 840 Kč) a studenta (4 020 Kč) by mohli získat všechny tyto zaplacené zálohy zpět (až do celkového příjmu cca 145 000 - 193 000 Kč/rok, kterého dosáhne málokdo).

Pokud nemusíte, OSVČ si nezakládejte (neplynou z toho pro Vás žádné extra výhody).